Noam Čomski predviđa KATASTROFU, pogledajte o čemu je reč
Noam Čomski upozorava da se učinak Donalda Trampa na glavnoj berzi bliži kraju i da je novi finansijski debakl na pomolu
Čuveni lingvista, filozof i sociolog Noam Čomski nadovezao se na nedavnu izjavu američkog predsednika o anti-establišmentu i rekao da je u pitanju samo "šala" jer su Trampove ozkave establišmentu i anti-regulacijska pravila pozitivno uticala na berzu.
ČOMSKI: Amerika je opkolila Rusiju, a šta bi radila kada bi Putin ušao u Meksiko?!
NOAM ČOMSKI: Sedam primera ironije politike SAD
-Šta je anti-establišment?- navodno je pitao Tramp.
-Ovo državno rukovodstvo uzima od milijardera, večih finansijskih institucija, vojske itd. Pogledajte samo stanje na berzi, ono vam govori koliko je ustvari Tramp anti-establišment-, rekao je Čomski.
On je izdvojio neke članove rukovodstva kao na primer Stivena Manuhina, sekretara u ministarstvu finansija koji je zanat ispekao u bankarskoj organizaciji Goldamn Saks i Garija Kona, upravnika Nacionalnog ekonomskog saveta koji je bio direktor u istoj banci.
-Otkako je Tramp izabran i sve do sada, akcije finansijskih institucija skočile su u nebesa-, rekao je Čomski. -Investitori su oduševljni njegovim brisanjem regulativa što će im pomoći da ugrabe veći profit, ali to će odvesti do novog kraha, što njih ne zanima. To će biti prepušteno poreskim obveznicima.-
Nakon osam godina Obamine adminstracije, stručnjaci očekuju finansijske nemire tokom Trampove vlasti.
Uprkos napetosti oko zabrane ulaska muslimana i njegovih tvitova upućenih određenim kompanijama zbog kojih im je vrednost opala, berza SAD je dostigla veliki rast nakon izbora i nastavlja da raste, za sada. Akcije farmaceutskih kompanija, banaka i zatvora porasle su usled obećanja o reformama poreza i smanjenja regulativa.
Tramp je, na primer, potpisao izvršnu naredbu o promeni Dod-Frenk zakona, koji je potpisan za vreme Obamine administracije nakon finansijske krize da bi se osiguralo da banke zadrže veći kapital i da bi se ograničile rizične investicije u cilju zaštite kupaca. On je takođe odbacio preteće Fiducionarno pravilo koje će, ako se usvoji kao zakon, naterati finansijske savetnike da interese svojih klijenata stave ispred svojih.
Predvodni indeks kompanija u SAD, S&P 500 Indeks, koji porastao je više od 10 odsto otkako je Tramp izabran. Banke doživljavaju čak i veći rast. Pasivni fond iShares US Financials ETF koji ulaže u berzu porastao je za više od 17 procenata.
Tramp je istakao da je rast berze pokazatelj kvalitetnog rada njegove administracija od stupanja na dužnost 20. januara. Takođe je zadovoljan izveštajem Biroa rada o 235.000 novih zaposlenih u februaru iako je naglasio da su slične cifre koje je u svoje vreme objavila i Obamina amdinistracija bile "lažne" i "izmangupirane".
Čini se da je predsednik rešen da bogate učini još bogatijima u zemlji u kojoj ima više od pet miliona milionera. On je rekao da će smanjiti korporativni porez od 35 do 15 procenta i ukinuti federalne nekretnine i poreze na poklone.
-Smanjićemo teret poreza američkim poslodavcima prve lige. To ide sve potaman. Verujem da radimo i brže nego što je planirano- rekao je on nedavno.