Obratite pažnju na slavsku sveću! Ukoliko se desi ovo nakon paljenja, to nije dobar znak za ukućane
Domaćin je taj koji pali slavsku sveću i od jutra kada je zapali, do večeri dužan je da vodi računa o njoj.
Uskoro počinje sezona slava. Osnovni simboli svake slave su kolač i sveća, pored žita i vina. Običaj je da domaćin ujutru sa gostima polomi kolač, za to vreme se okadi kuća tamjanom, a zatim se zapali slavska sveća.
Ukućanin koji zapali sveću, prema narodnom običaju, potrebno je da je "dvori" ceo dan, dakle da ne sedi već da stoji sve dok se na kraju dana ne ugasi slavska sveća.
Za slavu je najbolje sveću kuputi u crkvi jer je osveštana i od pravog voska.
Kada izgori (ili kada poslednji gost ode), sveća se gasi tako što se domaćin prekrsti i sveću ugasi slavskim osveštanim vinom.
Sveća i čirak zatim se odlažu pred ikonu, gde treba da stoji do sledeće godine, a ponovo se pali prilikom zajedničkih kućnih molitvi tokom cele godine, dok se potpuno ne potroši.
Slavsku sveću pali domaćin i ako se sveća lako i odmah zapali, dobar je znak, a ako se ugasi sama od sebe, loš je znak za domaćina i njegovu kuću.
Po tome kako se sveća zapali, kako gori i kako se gasi, neki gataju o sudbini kuće i ukućana.
Slavsku sveću pali domaćin i ako se sveća lako i odmah zapali, dobar je znak, a ako se ugasi sama od sebe, loš je znak za domaćina i njegovu kuću. Negde veruju da to predskazuje smrt nekoga u kući.
Nije dobro ni kada sveća sve vreme suzi i ne sagoreva dobro, već stalno kaplje. Kada se sveća stalno krivi ili prelomi, loš je znak za ukućane.
Po završetku slave sveća se gasi vinom, pa po dimu ugašene sveće neki gataju šta će se desiti. Ako dim ide pravo u vis, dobar je znak, a ako krivuda može se očekivati bolest u kući ili kod stoke. Ako dim ide pravo na nekog ukućana, taj će se razboleti.