SVEČANA LITURGIJA 21. avgusta: Arhimandrit Dimitrije poziva na praznik SV. ZOSIMA i SV. JAKOVA čudotvoraca - "Zablagodarimo im!"
Iz svih krajeva sveta u ovu svetinju dolaze ljudi koji mole od svetitelja lek i isceljenje bolesti, kao i izbavljenje od svakolikih nevolja
Srpska pravoslavna crkva i vernici slave praznik Svetih Zosima i Jakova tumanskih 21. avgusta. Posebno svečano je tada u manastiru Tumane, gde će biti održana Sveta arhijerejska liturgija, a potom i akatist svetiteljima i molitve za zdravlje.
Očekuje se da tokom praznika bogomolje iz 16. veka imanje i sâm manastir Tumane poseti oko 25.000 vernika.
"BOG je na nebu, na zemlji KUM ": Da li se kumstvo može UKRŠTATI, UZVRATITI i da li će me stići KAZNA ako odbijem?
"Izgubio sam decu!" Čovek se požalio svešteniku, dobio SUROVO OTREŽNJENJE, ovo svi roditelji rade
O životu i podvizima Prepodobnog Zosima Sinaita nema sačuvanih istorijskih podataka, osim narodnih predanja o njegovoj nedužnoj smrti, koja su zabeležena tek u XIX veku.
Pripada grupi monaha isihasta, poznatih pod imenom Sinaiti, koji su u vreme kneza Lazara, naselili Srbiju.
Ako uzmemo kao tačnu pretpostavku da je Prepodobni Zosim bio učenik Grigorija Gornjačkog, onda iz toga možemo zaključiti da je u Srbiju verovatno došao sa svojim učiteljem u Gornjačku klisuru, odakle je vremenom, želeći usamljeniji i skrovitiji život, prešao u Podunavlje, nastanivši se u nepristupačnim tumanskim šumama, koje do danas postoje.
Za mesto svoga tihovanja odabrao je pećinu isposnicu u kojoj je uredio prostor za život i bogosluženje. Podvizavajući se revnosno i istrajno, nije ostao nepoznat narodu, koji je sa ljubavlju zapamtio ime i mesto njegovog podviga.
U narodu braničevskog kraja vekovima živi predanje da se Prepodobni Zosim Sinait upokojio kada ga je nehotice ranio Miloš Obilić, koji je imao dvor u neposrednoj blizini manastira Tuman i koji je u njegovoj okolini obično lovio. Svi putopisci koji su se našli u Tumanu tokom XIX veka sa manje i više detalja opisali su spomenuto predanje.
Na mesto gde je starac izdahnuo, Miloš ga je sahranio i nad grobom podigao crkvu, odnosno manastir koji se i danas zove Tumane. Mošti prepodobnog Zosima nalaze se u crkvi manastira Tuman i otkrivene su 8. avgusta 1936. godine.
Prepodobni Jakov (u svetu Radoje Arsović) rođen je 1894. godine u selu Kušići nadomak Ivanjice. Stekao je dva doktorata u Francuskoj, ali ga je jednom prilikom dotakla blagodat Božja. Napustio je službu i svetovni život i došao je kod Svetog vladike Nikolaja sa molbom da bude iskušenik. Nakon dugog ispitivanja Vladika ga je primio.
Izuzetno skroman i ćutljiv, stekavši mnoge duhovne darove, bio je i prozorljiv. Prebijen je na smrt 1946. godine. Po sopstvenom zaveštanju sahranjen je u manastiru Tumane.
Iguman manastira Tumane, arhimandrit Dimitrije, poziva sve vernike da na praznik Sv. Zosima i Sv. Jakova uzmu učešće u liturgijskoj proslavi ovih ugodnika Božjih.
- Draga braćo i sestre, i svi poštovaoci i prijatelji manastira Tumana i tumanskih svetitelja, obaveštavamo vas i ujedno pozivamo da na praznik Svetog Zosima i Jakova 21. avgusta ove godine uzmete učešće u liturgijskoj proslavi ovih divnih ugodnika Božjih. Sveta arhijerejska liturgija počeće od 8 i 30 časova. U naslovu će biti blagosiljanje slavskog kolača i praznična trpeza ljubavi i posluženje. Pozivamo sve sa radošću duhovnom i ljubavlju da se zajedno saberemo na praznik ovih Božjih služitelja, Sv. Zosima i Sv. Jakova, koji naš narod i druge narode krepe molitvama i ljubavlju u Gospodu i neprestano se zauzimaju za nas, poziva on i dodaje:
- I bilo bi lepo i blagosloveno da zajedno ispunimo tumansku portu i saberemo se u ime Gospodnje na Svetoj Liturgiji i oko njihovih svetih moštiju i da im zablagodarimo na neprestanim molitvama. Hvala svima koji se starate oko ove svetinje sa ljubavlju i dobro ste došli na praznik tumanskih svetitelja.