Ako vas BOLI GRLO ODMAH URADITE OVO: Glavobolja, malaksalost, gubitak apetita su znak da ste možda zakasnili
Tonzile imaju zaštitnu funkciju i predstavljaju deo imunološkog sistema. Često se kaže da predstavljaju "prvu liniju odbrane organizma od infekcije".
Više od 80 odsto svih upala tonzila započinju kao virusne infekcije. Najčešći izazivači su rinovirusi, adenovirusi, kao i virusi influence i parainfluence. Međutim, virusne infekcije mogu se često komplikovati bakterijskim infekcijama.
"Ne možemo da planiramo šta će biti": Ovako je Anđelka Prpić pričala NAKON RAZVODA, bivšem mužu obećala PRIJATELJSTVO
OVE SIMPTOME TROVANJA AMONIJAKOM LJUDI ČESTO ZANEMARE! Evo šta se mora prvo uraditi kako bi se izbegla SMRT
„Treba napomenuti da gornji disajni putevi ne predstavljaju potpuno sterilnu sredinu, jer se tu nalazi veliki broj mikroorganizama. U slučajevima pada imuniteta bakterije koje inače pripadaju normalnoj flori mogu postati izazivači infekcija. Izolaciji patogenog Beta hemolitičkog streptokoka pridajemo poseban značaj. Ova bakterija može da izazove i oštećenja drugih organa, kao što su bubrezi, srce ili zglobovi, a pretpostavlja se da su ulazna vrata infekcije upravo tonzile. Takođe i Hemofilus influence može da uzrokuje nastanak teške, invazivne infekcije koja zahvata i druge organe u telu“, ističe dr Ivan Baljošević.
Prema njegovim rečima, deca obolevaju mnogo češće od odraslih i to, najčešće deca uzrasta od 4 do 15 godina. Pojava angine je karakteristična za vlažne i hladne mesece (od oktobra do aprila).
„Bakterije i virusi se od bolesnika ili kliconoše prenose kontaktom, tj. kapljičnim putem. Bolesna deca često zaraze svoje roditelje i druge ukućane. Kao i sve druge bakterijske infekcije nema trajnog imuniteta, pa se bolest u toku jedne sezone može javiti više puta“, navodi dr Baljošević.
Simptomi
Simptomi i znaci virusnog i bakterijskog tonzilitisa zavise od izazivača infekcije. Virusne infekcije imaju blažu kliničku sliku, sa blažim početkom i postepenom rezolucijom bolesti posle tri do pet dana. Bakterijske upale tonzila karakterišu nagli početak, intenzivniji simptomi i veća mogućnost komplikacija.
Osnovni simptom je bol u grlu, koji se pojačava prilikom gutanja i širi se prema uvu. Prateći simptomi su povišena temperatura, glavobolja, malaksalost, gubitak apetita. Limfni čvorovi na vratu su uvećani i bolno osetljivi, kaže doktor.
„Najčešća klinička manifestacija akutnog tonzilitisa je hiperemija ždrela sa uvećanim limfnim žlezdama na vratu i povišenom telesnom temperaturom. Kliničkim pregledom krajnici su otečeni, edematozni, hiperemični. Eksudat moze prekriti celu tonzilu, kao i tonzilarne kripte. Simptomi i znaci virusnog i bakterijskog tonzilitisa zavise od precizne dijagnostike i kliničke slike“, ističe on.
On dodaje da je uzrast veoma važan faktor za određivanje izazivača.
„Virusni tonzilitis je češći kod dece mlađe od 3 godine, a bakterijski, gde je izazivač najčešće – beta hemolitički streptokok (GABHS) kod dece uzrasta 5 godina i više. U postavljanju dijagnoze, rezultati analize krvne slike često ne mogu da pomognu se razlikuje virusna od bakterijske infekcije. Temperatura kod dece koja imaju GAHBS je značajno veća nego kod dece koja su imala virusni tonzilitis“, kaže dr Baljošević.
U slučaju virusnih infekcija, adenovirus je najčešći uzročnik. Adenovirusni tonzilitis je skoro uvek povezan sa visokom temperaturom i može da maskira bakterijski tonzilitis. Takođe može uzrokovati leukocitozu i povisen C-reaktivni protein, što takođe može da napravi diferencijalno dijagnostički problem, objašnjava naš sagovornik.
Prevencija
On navodi da u prevenciji upala grla koristimo preparate za jačanje imuniteta, kao i vitaminske preparate.
„S obzirom da su izazivači infekcije u 80 odsto slučajeva virusi, u prevenciji, može se uspešno koristiti antivirusni sprej na bazi enzima tripsina. Za prevenciju bakterijskih infekcija grla i tonzila koriste se preparati koji sadrže tzv. dobre bakterije (na pr. Lactobacillus helveticus) koje sprečavaju vezivanje streptokoka za tonzile“, kaže on.