ROKER BIO NA IVICI: Milić Vukašinoviz zbog ANEURIZME jedva izvukao ŽIVU GLAVU, evo koji su najčešći SIMPTOMI ovog SMRTONOSNOG stanja
Kod većine osoba, poplitealna aneurizma je asimptomatskog karaktera, mada postoji način da je uočite
Roker Milić Vukašinović pre nekoliko dana hitni je primljen u Urgentni centar zbog bolova u nozi, zbog čega je imao operaciju.
Za medije se oglasila njegova supruga, Suzana, koja je otkrila da je intervencija bila jako riskantna, te da je postojala velika mogućnost i da se rokeru amputira noga. Razlog zbog kog je Milić hospitalizovan je veoma opasno oboljenje - aneurizma.
URADITE OVO SA PALCEM i saznajte da li vam je život U OPASNOSTI: Kome preti aneurizma aorte, bolest od koje je umro Igor Starović
OPASAN je jer ne pokazuje skoro nikakve SIMPTOME: Povišen HOLESTEROL je TIHI UBICA, dovoljno je da POGLEDATE STOPALA i znaćete da li je vreme za DOKTORA
Aneurizma (od grč. ἀνεύρυσμα - proširenje, odnosno grč. ἀνευρύνειν - proširiti) lokalizovana je vazodilatacija krvnih sudova ispunjena krvlju koja je nastala kao posledica bolesti ili slabljenja zida vene ili arterije.
Aneurizme se najčešće javljaju u arterijama koje se nalaze u osnovi mozga i u aorti (glavna arterija koja odvodi krv iz srca, tada je u pitanju aortna aneurizma). Kako veličina aneurizme raste, povećava se rizik od pucanja, što može dovesti do obilnog krvarenja, drugih komplikacija, pa čak i smrti.
Aneurizma poplitealne arterije predstavlja njeno proširenje koje nastaje u zidu arterije, koja snabdeva zglob kolena, natkolenicu i potkolenicu krvlju. U određenim slučajevima, može nastati ruptura poplitealne aneurizme, što će usloviti nastanak životno ugrožavajućeg nekontrolisanog krvarenja koje potencijalno može voditi ka amputaciji odgovarajućeg donjeg ekstremiteta.
Aneurizme mogu biti posledica naslednog stanja ili stečene bolesti. Takođe mogu biti početna tačka za stvaranje ugrušaka, (tromboza) i embolizacija).
Postoji nekoliko faktora koji mogu povećati rizik za nastanak aneurizme poplitealne arterije i oni podrazumevaju:
- Konzumaciju duvana
- Prekomernu gojaznost
- Postojanje visokog krvnog pritiska
- Postojanje visokih vrednosti holesterola
- Postojanje pozitivne porodične anamneze srčanog ili valvularnog oboljenja
- Prethodnu rekonstrukciju krvnih sudova u jednom ili oba donja ekstremiteta
Tačan etiopatogenetski mehanizam nastanka poplitealne aneurizme još uvek je nepoznat, iako naučnici veruju da ateroskleroza, koja se naziva i otvrdnuće arterije igra ključnu ulogu u njenom nastanku.
Sa starenjem individue, njihove arterije postaju opstruisane usled razvoja ateroskleroze, likvidne supstance koja se naziva plak i koja se formira u regiji unutrašnjeg zida arterije. Tokom vremena, opisani process može usloviti otvrdnuće i posledično slabljenje zida arterije.
Simptomi
Kod većine osoba, poplitealna aneurizma je asimptomatskog karaktera. Ipak, najčešći zajednički simptomi su:
- Zatkoleni bol
- Bol ili utrnulost stopala
- Nakupljanje kolekcije vodenog sadržaja u donjim regijama noge
- Bolne rane ili ulceri na koži stopala koji ne zaceljuju
- Gangrena (nekroza tkiva)- najčešće zahteva amputaciju određenog stepena