BIRATE POGREŠNU SORTU - Evo koji KUPUS je NAJBOLJI za kišeljenje, idealnih dimenzija i teksture
Mnogi vole kiseli kupus i to veoma dobar izbor ako pravite zimnicu. Međutim, može vam se dogoditi da ne ispadne onako kako ste očekivali.
U tom slučaju verovatno birate pogrešnu sortu. Za kišeljenje treba birati pljosnatije glavice za tvrdo zbijenim listovima.
Nema potrebe da govorimo o prednostima kupusa za zdravlje organizma.
Ali kada govorimo o biranju kupusa za kišeljenje treba znati da nisu sve jednako dobre. Za kišeljenje se obično preporučuje kupus ovalnih, čvrstih glavica, ali manjih svetlozelenih listova. Takođe je dobar i onaj sa pljosnatim glavicama, zbijenih, tamnih listova, ljutkastog ukusa, koji je odličan za sarmu.
Ono što je važno jeste da treba birati manje glavice i one koje imaju čvrsto priljubljene listove toliko da ipak voda i so mogu da dopru do sredine glavice, jer ako ne dopre do sredine glavice, može se desiti da počne da trune. Posebnu pažnju treba posvetiti uslovima za čuvanje kiselog kupusa. Kupus se stavlja u toku druge polovine novembra ili prve polovine decembra.
Kaca ili bure sa kupusom se drži u prostoru gdje je temperatura vazduha ujednačena tokom zime (najbolje podrum). Bure treba da bude čisto. Kupus se najpre očisti od spoljašnjih listova, zareže koren, pa stavlja u bure tako da koren bude dole kako je kupus rastao.
Zatim se nalije hladnom vodom i na kraju u vodi rastvori 3 kg soli na 100 kg kupusa i prelije. Preko kupusa se potom stavlja kamen i bure se zatvara i ostavlja da se kupus kiseli.
Kiseli kupus je veoma hranljiv, zato je prava zimska hrana.
Osim što je niskokaloričan (oko 30 kalorija po šoljici), ovo su i značajne hranjive materije i mikrohranjivi sastojci kiselog kupusa, prema dijetetičarki Megi Mun: vitamin C, vitamin K, vitamin B6, vlakna, gvožđe, bakar, mangan, folat, kalijum.
"Nudi i dobrobiti koje se možda neće pojaviti na nutritivnoj nalepnici, poput probiotika, flavonoida koji štite od oksidacijskih oštećenja i antimikrobnih spojeva", dodaje Mun.
Odličan je za creva
Budući da je fermentisana namirnica, kiseli kupus prirodno sadrži probiotike i prebiotička vlakna.
"Pokazalo se da probiotici deluju delotvorno u upravljanju gastrointestinalnim simptomima kao što su zatvor, proliv povezan sa upotrebom antibiotika i infekcija te sindrom iritabilnog creva (SIC)", kaže nutricionistkinja Adrian Ngai.
Jača imunitet
Budući da otprilike 70 do 80 posto imunološkog sistema živi u crevima, ta su dva sistema neraskidivo povezana. Što znači, "bilo koja hrana koja podržava zdrava creva podržava i zdrav imunitet", kaže nuticionistkinja Ebi Kenon.