PODRIGIVANJE
Telo nas stalno tera na PODRIGIVANJE? Koliko je naše zdravlje ugroženo ako to često radimo?
Obično je okidač za podrigivanje jelo ili piće
Podrigivanje je normalna telesna funkcija kojom se višak gasova izbacuje iz želuca kroz usta.
Obično je okidač jelo ili piće, ali prečesto podrigivanje koje nas ometa u uobičajenim aktivnostima može biti znak nekog poremećaja u varenju.
Svaki put kad progutamo malo vazduha, on ostaje u želucu i pomalo ga tegli. Kako se on širi, mišić jednjaka se opušta i višak vazduha se penje gore.
Ako progutamo suviše vazduha, imamo potrebu da podrignemo. To se dešava prilikom:
- jela, naročito ako neko brzo jede
- pića, naročito gaziranih napitaka
- žvakanja žvakaće gume
- priče i jela u isto vreme
- nošenja proteza koje nisu dobro fiksirane
Uobičajeno je da se svaki dan podriguje, čak i do trideset puta dnevno. Međutim, dešava se i da se nekad neko suviše često podriguje, recimo, po dvadesetak puta u minutu, a tada treba istražiti uzrok.
To može biti gorušica, zbog koje se kiselina penje iz želuca u jednjak, kao i funkcionalna dispepsija - teškoće sa varenjem za koje se ne može otkriti tačan uzrok. Sledeći uzrok može biti gastropareza - paraliza želudačnih mišića i nerava, zbog koje se hrana predugo zadržava.
Takođe, neka istraživanja pokazuju da anksioznost i depresija mogu da utiču na gutanje veće količine vazduha u stresnim situacijama. Posledica može biti preterano podrigivanje.
Ako patite od preteranog podrigivanja, važno je da obratite pažnju na detalje - da li se to češće dešava kad ste nervozni? Da li je povezano sa nekom vrstom hrane?
Ovo su pitanja koja će vam postaviti lekar kad mu se obratite i vaši odgovori će vam pomoći da dođe do dijagnoze.
Izvor: SrbijaDanas/Lepa&srećna/J.G./prenela N.O.