ПОДРИГИВАЊЕ
Тело нас стално тера на ПОДРИГИВАЊЕ? Колико је наше здравље угрожено ако то често радимо?
Обично је окидач за подригивање јело или пиће
Подригивање је нормална телесна функција којом се вишак гасова избацује из желуца кроз уста.
Обично је окидач јело или пиће, али пречесто подригивање које нас омета у уобичајеним активностима може бити знак неког поремећаја у варењу.
Сваки пут кад прогутамо мало ваздуха, он остаје у желуцу и помало га тегли. Како се он шири, мишић једњака се опушта и вишак ваздуха се пење горе.
Ако прогутамо сувише ваздуха, имамо потребу да подригнемо. То се дешава приликом:
- јела, нарочито ако неко брзо једе
- пића, нарочито газираних напитака
- жвакања жвакаће гуме
- приче и јела у исто време
- ношења протеза које нису добро фиксиране
Уобичајено је да се сваки дан подригује, чак и до тридесет пута дневно. Међутим, дешава се и да се некад неко сувише често подригује, рецимо, по двадесетак пута у минуту, а тада треба истражити узрок.
То може бити горушица, због које се киселина пење из желуца у једњак, као и функционална диспепсија - тешкоће са варењем за које се не може открити тачан узрок. Следећи узрок може бити гастропареза - парализа желудачних мишића и нерава, због које се храна предуго задржава.
Такође, нека истраживања показују да анксиозност и депресија могу да утичу на гутање веће количине ваздуха у стресним ситуацијама. Последица може бити претерано подригивање.
Ако патите од претераног подригивања, важно је да обратите пажњу на детаље - да ли се то чешће дешава кад сте нервозни? Да ли је повезано са неком врстом хране?
Ово су питања која ће вам поставити лекар кад му се обратите и ваши одговори ће вам помоћи да дође до дијагнозе.
Извор: СрбијаДанас/Lepa&srećna/Ј.Г./пренела Н.О.