PILA SAM DOMAĆI KVASAC: Telo i zdravlje mi se promenilo za samo PAR NEDELJA
Ne koristi se samo za peciva, njegova namena je višestruka.
Kvasac je nezaobilazan u proizvodnji hleba, kolača, piva i drugih alkoholnih pića pa i nekih egzotičnih namirnica poput fermentirane soje.
U narodnoj medicini, pivski kvasac poznat je kao lek za mnoge bolesti, a mesto je našao i u zvaničnoj medicini. Najbolji je suvi, jer ga organizam potpuno iskorišćava.
UBEĐIVALI SU NAS DA NE POSTOJI, A PRAVI OGROMNE PROBLEME: Evo kako na brak utiče muški klimaks!
Spolja hrskave, a opet se TOPE U USTIMA: Sočne rolnice sa mesom kakve još niste jeli! (VIDEO)
ŠTA SE TO DANAS DOGAĐA: Vodolije ISHITRENE, Škorpije - emotivno OSETLJIVE...
Međutim, imajte u vidu da ga ne treba uzimati u svežem stanju iz više razloga - brzo se kvari, gorkog je ukusa, izaziva nadimanje, gljivice ga uzimaju iz hrane u probavnom traktu, vitamine B grupe koji su im potrebni za razvoj i razmnožavanje, a organizam nije u stanju da iz živih ćelija (gljivica) iskoristi ni vitamine B grupe, niti druge hranljive sastojke.
Prirodan antibiotik
Suvi pivski kvasac je i prirodni antibiotik, jer kontroliše bakterije koje bi mogle da budu štetne za organizam, a istovremeno podstiče učinak bakterija korisnih za dobar rad creva. Samo jedna supena kašika dobrog pivskog kvasca zadovoljava dnevne potrebe ljudskog organizma.
Lekovita smesa i za mršavljenje
Kvasac je bogat vitaminima B grupe, proteinima, esencijalnim aminokiselinama i raznim mineralima, pre svega hromom i selenom. Istraživanja su pokazala da kvasac, ako se uzima u malim količinama (u većim količinama se ne preporučuje, jer je teško svarljiv) može da deluje kao prirodni antibiotik i prečišćivač probavnih organa te da doprinosi ravnoteži masnoća i šećera u krvi. Neki ga preporučuju i za lakše mršavljenje.
Sveži kvasac koristio se kao prirodni lek još u antičko doba, a i danas se preporučuju lekovite kure kvascem tako što se uzima na prazan stomak ili između obroka, 1-2 kašičice, rastopljen u malo vode ili mleka, ili rastopljen u ustima, 1-3 puta na dan.
Umirujuća maska za lice
Od kvasca se pripremaju i maske za lice, za umirenje akni i drugih kožnih upala i prečišćavanje i ulepšavanje tena. Obično se suvi kvasac pomeša sa mlakim mlekom u smesu koja se na licu drži dok se ne osuši, a potom se temeljno ispere toplom, pa hladnom vodom. Maska za lice može se dobiti i mešanjem kvasca sa ružinom vodicom.