Stomačni virus HARA SRBIJOM, ali to nije sve - Nutricionistkinja Ivana otkrila DOMAĆI TRIK ZA IMUNITET, čuva od zaraza
U slučaju da vam ništa od ovih saveta ne pomaže, hitno se obratite lekaru, jer je verovatno stvar mnogo ozbiljnija.
Čekaonice domova zdravlja poslednjih dana sve više su ispunjene pacijentima koji se žale na bolove u stomaku i imaju sve simptome stomačnog virusa. Imajući u vidu da ovim zdravstvenim problemom nisu izuzeta ni deca, lekari kažu da broj obolelih za sada nije veliki ali to ne znači da u narednom periodu neće biti.
Kijate i boli vas grlo? Možda nije u pitanju PREHLADA, već je kriva NOVOGODIŠNJA JELKA - evo zašto se to dešava
Frizura Katarine Radivojević PODMLAĐUJE za 10 godina - Želećete da kopirate stil koji daje SVEŽINU licu i veoma je POPULARAN
Tipični simptomi stomačnog virusa su mučnina, visoka temperatura, poraćanje i dijareja, za koje mislite da nikada neće proći. Poslednjih dana u Srbiji vlada baš ovakvo stanje, a uzrok je promena godišnjeg doba usled čega nam svima slabi imunitet. Samo one, koji jačaju imuno sistem, stomačni virus zaobilazi.
Postoji nekoliko jednostavnih stvari uz pomoć kojih možete da se zaštitite, ali ako stvari odu predaleko i problem ne rešite za dva do tri dana, obavezno idite lekaru.
Prevencija je najvažnija – Redovno perite ruke
Stomačni virusi prenose se kapljičnim putem, zaraženom hranom i pićem, a najpre prljavim rukama. Upravo zato je u sezoni stomačnih problema pranje ruku najbolja preventiva, naročito ako ste bili u kontaktu s obolelima. Takođe, preporuka je da jačate svoj imunitet ishranom i izborom zdravih namirnica.
Supe i čajevi
Najvažnije je paziti da telo ne dehidrira, a to se može dogoditi vrlo lako, jer je želudac iziritiran i ne podnosi hranu i piće. Pa tako, sve što uđe u telo, bukvalno projuri kroz njega i izađe napolje. Da ne bi došlo do dehidracije, važno je unositi što više tečnosti, ali ne bilo koje. Hladna voda, sokovi i drugi slatki napici ne dolaze u obzir. Idealan izbor predstavljaju supice iz kesice, koje će osim tečnosti, telu nadoknaditi i izgubljene elektrolite, ali i topli, blagi čajevi.
Pored unošenja tečnosti, važno je da korigujete ishranu. Ne bi trebalo da jedete nezdravu, masnu i brzu hranu, jer njihovi sastojci ne mogu doprineti jačanju imuniteta. Jedite laganu hranu, poput pirinča, dvopeka, pečenog tosta, grisine i suvog hleba.
U slučaju da vam ništa od ovih saveta ne pomaže, hitno se obratite lekaru, jer je verovatno stvar mnogo ozbiljnija.
Kako se dobija stomačni virus leti
U toku letnjih meseci uzročnici su najčešće virusi koji se prenose preko prljavih ruku sa neopranog voća i povrća. Drugi prenosioci su bakterije koje mogu da budu u neobrađenom mesu, u neispravnim mlečnim proizvodima. Treba da obratimo pažnju gde kupujemo i kako termički obrađujemo hranu.
Savet nutricionistkinje Ivane Šarčević
- Meni lično leti prijaju ovakvi smutiji. Celu trudnoću sam pila i nikada nisam imala poteškoće sa gvožđem i manjkom energije. Tečni obroci ne mogu da zamene obroke u čvrstom stanju, ali mogu da budu odlične užine i sjajno je za poneti.
U blender staviti:
1 manju cveklu
1/2 jabuke
1/2 veće šargarepe
1/2 pomorandže
1 limun
kašiku meda
kašiku kakaoa
kašiku lanenih semenki
vodu do željene teksture u blender i uživajte
VAŽNO! Ukoliko imate bilo koji od simptoma stomačnog virusa, javite se vašem izabranom lekaru.