Стомачни вирус ХАРА СРБИЈОМ, али то није све - Нутриционисткиња Ивана открила ДОМАЋИ ТРИК ЗА ИМУНИТЕТ, чува од зараза
У случају да вам ништа од ових савета не помаже, хитно се обратите лекару, јер је вероватно ствар много озбиљнија.
Чекаонице домова здравља последњих дана све више су испуњене пацијентима који се жале на болове у стомаку и имају све симптоме стомачног вируса. Имајући у виду да овим здравственим проблемом нису изузета ни деца, лекари кажу да број оболелих за сада није велики али то не значи да у наредном периоду неће бити.
Кијате и боли вас грло? Можда није у питању ПРЕХЛАДА, већ је крива НОВОГОДИШЊА ЈЕЛКА - ево зашто се то дешава
Фризура Катарине Радивојевић ПОДМЛАЂУЈЕ за 10 година - Желећете да копирате стил који даје СВЕЖИНУ лицу и веома је ПОПУЛАРАН
Типични симптоми стомачног вируса су мучнина, висока температура, пораћање и дијареја, за које мислите да никада неће проћи. Последњих дана у Србији влада баш овакво стање, а узрок је промена годишњег доба услед чега нам свима слаби имунитет. Само оне, који јачају имуно систем, стомачни вирус заобилази.
Постоји неколико једноставних ствари уз помоћ којих можете да се заштитите, али ако ствари оду предалеко и проблем не решите за два до три дана, обавезно идите лекару.
Превенција је најважнија – Редовно перите руке
Стомачни вируси преносе се капљичним путем, зараженом храном и пићем, а најпре прљавим рукама. Управо зато је у сезони стомачних проблема прање руку најбоља превентива, нарочито ако сте били у контакту с оболелима. Такође, препорука је да јачате свој имунитет исхраном и избором здравих намирница.
Супе и чајеви
Најважније је пазити да тело не дехидрира, а то се може догодити врло лако, јер је желудац изиритиран и не подноси храну и пиће. Па тако, све што уђе у тело, буквално пројури кроз њега и изађе напоље. Да не би дошло до дехидрације, важно је уносити што више течности, али не било које. Хладна вода, сокови и други слатки напици не долазе у обзир. Идеалан избор представљају супице из кесице, које ће осим течности, телу надокнадити и изгубљене електролите, али и топли, благи чајеви.
Поред уношења течности, важно је да коригујете исхрану. Не би требало да једете нездраву, масну и брзу храну, јер њихови састојци не могу допринети јачању имунитета. Једите лагану храну, попут пиринча, двопека, печеног тоста, грисине и сувог хлеба.
У случају да вам ништа од ових савета не помаже, хитно се обратите лекару, јер је вероватно ствар много озбиљнија.
Како се добија стомачни вирус лети
У току летњих месеци узрочници су најчешће вируси који се преносе преко прљавих руку са неопраног воћа и поврћа. Други преносиоци су бактерије које могу да буду у необрађеном месу, у неисправним млечним производима. Треба да обратимо пажњу где купујемо и како термички обрађујемо храну.
Савет нутриционисткиње Иване Шарчевић
- Мени лично лети пријају овакви смутији. Целу трудноћу сам пила и никада нисам имала потешкоће са гвожђем и мањком енергије. Течни оброци не могу да замене оброке у чврстом стању, али могу да буду одличне ужине и сјајно је за понети.
У блендер ставити:
1 мању цвеклу
1/2 јабуке
1/2 веће шаргарепе
1/2 поморанџе
1 лимун
кашику меда
кашику какаоа
кашику ланених семенки
воду до жељене текстуре у блендер и уживајте
ВАЖНО! Уколико имате било који од симптома стомачног вируса, јавите се вашем изабраном лекару.