Fen efekat i PRLJAVA KIŠA u Srbiji - evo da li su PESAK iz Sahare i toplo vreme u OKTOBRU štetni po zdravlje
Posle sunčanog petka, pravog letnjeg dana sa maksimalnim dnevnim temperaturama do čak 32 stepena Celzijusa u Srbiji što je danas bila najviša temperatura u Evropi, veoma toplo vreme nastaviće se i tokom vikenda.
U Srbiji će u subotu biti oblačno, toplo i vetrovito vreme sa ređom pojavom slabe kiše i uz umeren i jak južni i jugozapadni vetar, koji će u brdsko-planinskim predelima povremeno dostizati udare olujne jačine, saopštio je Republički hidro-meteorološki zavod.
Detaljnu prognozu pogledajte OVDE.
Danas čak i NAJVEĆI GREŠNICI MOGU DOBITI OPROST - Slavimo svetiteljke koje su primer pokajanja, POST je obavezan
Šta je bolje, JOGURT ILI KISELO MLEKO? Dr Voja upozorio na OZNAKU - ako ovo nema na ambalaži, NE KUPUJTE
U vremenskoj prognozi “Weather2Umbrella” je objašnjeno da je “naše područje pod snažnim uticajem ciklona sa severozapada Evrope i da preovladavaju snažna jugozapadna visinska strujanja sa kojima stiže i veoma topla vazdušna masa, a dodatno zagrevanje očekuje se i zbog fenskog efekta vetra.
- Usred jeseni očekuje se tropska noć. U Beogradu, u košavskom području, to su Vojvodina, Podunavlje, Pomoravlje, Podrinje, Kolubarski okrug, minimalna temperatura ni tokom noći neće se spuštati ispod 20 stepeni, lokalno ni ispod 22-23 stepena, dok je prosek jutarnjih i noćnih temperatura za ovo doba godine 6-8 stepena - objavio je “Weather2Umbrella”.
Osim veoma tople vazdušne mase, sa severa Afrike stići će i čestice pustinjskog peska iz Sahare, pa će u predelima sa kišom prvog dana vikenda padati prljava kiša.
Nova tura kiše sa peskom biće najviše vidljiva na vozilima i tamnijim površinama, a meteorolozi navode da je reč o potpuno prirodnoj i bezopasnoj pojavi.
Da li su ove čestice štetne po zdravlje?
Prema istraživanju Atinske opservatroije, suspendovane čestice mogu ući u respiratorni sistem i izazvati oštećenja. Ove čestice mogu biti posebno opasne za one koji imaju respiratorna i srčana oboljenja, kao što su bronhijalna astma i HOB, a mogu izazvati i alergije. Te analize su identifikovale devet metala (olovo, arsen, gvožđe i nikl) u česticama prašine, a čini se da sadrže i hemijske elemente iz antropogenih aktivnosti (kretanja vozila i industrije) koji se talože na česticama dok prolaze preko urbanih centara i velikih gradova.