NAJBOLJI SAVETI ZA LEČENJE HEMOROIDA: Sa ovim problemom bori se pola nacije!
Ishrana je ključna stvar
Nije tajna da je pravilna ishrana izuzetno važna u prevenciji nastanka hemoroida.
PREVENCIJA je ključna - Četiri korisna saveta za očuvanje zdravlja
Hormonske promene ili nešto drugo? Mesto na kome se pojavila bubuljica ukazuje na ozbiljne zdravstvene probleme
GINEKOLOG SAVETUJE - Samo ovako se održava higijena intimne regije, veoma je važna i starost žene
Zato ne čudi što se je nakon svih slava i praznika koje su za nama naš organizam opterećen, a kao posledica prejedanja mogu da se jave upravo hemoroidi.
Dijetetičar-nutricionista Jasna Vujičić savetuje da pored terapije lekovima, ili hirurškog načina rešavanja problema hemoroidam obavezno treba da se obrati pažnja na zdravu ishranu:
- Hemoroidima su podležnije gojazne i neaktivne osobe, kao i one osobe koje ne vode mnogo računa o svojoj ishrani i unose preterane količine rafinisane, prerađene hrane. Ako ste gojazni, smršajte, jer zbog viška kilograma imate veće opterećenje na ceo organizam – na krvotok i probavni sistem. U vašu ishranu obavezno unosite dovoljno dijetnih vlakana, u cilju sprečavanja zatvora i održavanja zadravlja vaših krvnih sudova. Redovno jedite supu ili čorbu i pijte više vode od preporučenih dva litra, kako bi vam stolica bila mekša, istakla je Vujičić. Ona je istakla da višesatno sedenje nikako ne prija osobama koje imaju hemoroide pa je kretanje jako važno jer je bitno za pravilan rad creva.
- Vodite računa da vam ishrana bude raznovrsna i bogata svežim povrćem i voćem, integralnim žitaricama, semekama i koštuničavim voćem. Sve navedeno je odličan izvor dijetnih vlakana koje minimiziraju mogućnost zatvora. Naravno, ove namirnice obezbeđuju potrebni vitamin C - citrusno voće, kupus, paprika, paradajz, brokoli i mnogo drugo povrće, kao i flavonoide (njih sadrže sve integralne žitarice, voće svetlih boja i povrće) i druge fitohemikalije koje povoljno utiču na zdravlje krvnih sudova - heljda, trešnje, višnje, jagode, maline... – savetuje Jasna Vujićić.
Danima kada osećate bolove, kaže, trudite se da ne sedite mnogo, već odmarajte u polusedećem položaju ili ležećem tako da vam nivo stopala bude iznad nivoa karlice.
- Ne preterujte sa brzinom odlaska u toalet, ali ni sa odugovlačenjem. Naime, ni dugo sedenje na šolji nije preporučljivo.
Šta su hemoroidi?
Hemoridi ili šuljevi predstavljaju otečene sunđeraste delove tkiva u kojima postoji mnogo krvnih sudova, a koji koji se nalaze na čmaru i donjem delu rektuma (debelog creva). Mnogim osobama hemoroidi su veliki problem, koji rešavaju na razne načine: hirurškim putem, laserom, medikamentima i hemoroidalnim čepićima. Hemoroidi se najbolje mogu sprečiti pravilnom i zdravom ishranom, ali takođe ukoliko ih već imate, možete umanjiti tegobe. Hemoroidi se dele na unutrašnje, koji se nalaze u analnom kanalu i spoljašnje, kada se mogu osetiti kao neki čvorići ili kuglice na samom otvoru čmara.
50 % ljudi ima ovaj problem
Hemoroidi su česta pojava, tako da polovina osoba (oba pola) preko 50 godina ima hemoroide.
- Simptomi obahvataju bezbolno svetlocrveno krvarenje, ali to nije u samoj stolici. Pored toga, javlja se i bol prilikom pražnjenja creva i svrab. Hemoroidi nisu opasni po život, samo stvaraju nalagodu. Ako imate unutrašnje hemoroide, možete videti krvav trag na toalet papiru, ali mnogo je veći problem ako unutrašnji hemoroidi ispadnu iz anusa, tada celo područje boli, svrbi i veoma je osetljivo. Ako su u pitanju veliki hemoroidi, bol može biti veoma jaka.
Izazivač hemoroida je najčešće zatvor, usled povećanja pritiska u krvnim sudovima prilikom napipanja pri pražnjenju creva. Zatvor takođe pogoršava stanje već prisutnih hemoroida, jer je debelo crevo podvrgnut pritisku, pa se mehanički grebu prošireni krvni sudovi i tako uvećavaju.
Posebno su hemoroidi česta pojava kod trudnica, kada je javljaju u kasnoj trudnoći i usled porođaja.