НАЈБОЉИ САВЕТИ ЗА ЛЕЧЕЊЕ ХЕМОРОИДА: Са овим проблемом бори се пола нације!
Исхрана је кључна ствар
Није тајна да је правилна исхрана изузетно важна у превенцији настанка хемороида.
ПРЕВЕНЦИЈА је кључна - Четири корисна савета за очување здравља
Хормонске промене или нешто друго? Место на коме се појавила бубуљица указује на озбиљне здравствене проблеме
ГИНЕКОЛОГ САВЕТУЈЕ - Само овако се одржава хигијена интимне регије, веома је важна и старост жене
Зато не чуди што се је након свих слава и празника које су за нама наш организам оптерећен, а као последица преједања могу да се јаве управо хемороиди.
Дијететичар-нутрициониста Јасна Вујичић саветује да поред терапије лековима, или хируршког начина решавања проблема хемороидам обавезно треба да се обрати пажња на здраву исхрану:
- Хемороидима су подлежније гојазне и неактивне особе, као и оне особе које не воде много рачуна о својој исхрани и уносе претеране количине рафинисане, прерађене хране. Ако сте гојазни, смршајте, јер због вишка килограма имате веће оптерећење на цео организам – на крвоток и пробавни систем. У вашу исхрану обавезно уносите довољно дијетних влакана, у циљу спречавања затвора и одржавања задравља ваших крвних судова. Редовно једите супу или чорбу и пијте више воде од препоручених два литра, како би вам столица била мекша, истакла је Вујичић. Она је истакла да вишесатно седење никако не прија особама које имају хемороиде па је кретање јако важно јер је битно за правилан рад црева.
- Водите рачуна да вам исхрана буде разноврсна и богата свежим поврћем и воћем, интегралним житарицама, семекама и коштуничавим воћем. Све наведено је одличан извор дијетних влакана које минимизирају могућност затвора. Наравно, ове намирнице обезбеђују потребни витамин Ц - цитрусно воће, купус, паприка, парадајз, броколи и много друго поврће, као и флавоноиде (њих садрже све интегралне житарице, воће светлих боја и поврће) и друге фитохемикалије које повољно утичу на здравље крвних судова - хељда, трешње, вишње, јагоде, малине... – саветује Јасна Вујићић.
Данима када осећате болове, каже, трудите се да не седите много, већ одмарајте у полуседећем положају или лежећем тако да вам ниво стопала буде изнад нивоа карлице.
- Не претерујте са брзином одласка у тоалет, али ни са одуговлачењем. Наиме, ни дуго седење на шољи није препоручљиво.
Шта су хемороиди?
Хемориди или шуљеви представљају отечене сунђерасте делове ткива у којима постоји много крвних судова, а који који се налазе на чмару и доњем делу ректума (дебелог црева). Многим особама хемороиди су велики проблем, који решавају на разне начине: хируршким путем, ласером, медикаментима и хемороидалним чепићима. Хемороиди се најбоље могу спречити правилном и здравом исхраном, али такође уколико их већ имате, можете умањити тегобе. Хемороиди се деле на унутрашње, који се налазе у аналном каналу и спољашње, када се могу осетити као неки чворићи или куглице на самом отвору чмара.
50 % људи има овај проблем
Хемороиди су честа појава, тако да половина особа (оба пола) преко 50 година има хемороиде.
- Симптоми обахватају безболно светлоцрвено крварење, али то није у самој столици. Поред тога, јавља се и бол приликом пражњења црева и свраб. Хемороиди нису опасни по живот, само стварају налагоду. Ако имате унутрашње хемороиде, можете видети крвав траг на тоалет папиру, али много је већи проблем ако унутрашњи хемороиди испадну из ануса, тада цело подручје боли, сврби и веома је осетљиво. Ако су у питању велики хемороиди, бол може бити веома јака.
Изазивач хемороида је најчешће затвор, услед повећања притиска у крвним судовима приликом напипања при пражњењу црева. Затвор такође погоршава стање већ присутних хемороида, јер је дебело црево подвргнут притиску, па се механички гребу проширени крвни судови и тако увећавају.
Посебно су хемороиди честа појава код трудница, када је јављају у касној трудноћи и услед порођаја.