Kako da otkriješ da li imaš KANDIDU? Otkrivamo ti jednostavan KUĆNI TEST koji možeš da uradiš bilo kad
Do ove bolesti se najčešće dolazi u slučaju slabljenja imuniteta.
Kandida je sve češći izazivač gljivičnog oboljenja kože, sluzokože, noktiju i unutrašnjih organa. Kod čoveka može da se pojavi u svakom životnom dobu, ali je najčešća kod odojčadi i staraca.
Ova gljivica se nikada ne nalazi kao slobodna u prirodi. Normalni je stanovnik čovekovih organa za varenje. Kod zdravih osoba može da se nađe u ustima ili vaginalnoj sluzokoži, ali samo u obliku spore.
9 DANA OD REVAKCINACIJE: Lea Kiš pokazala rezultate ANTITELA - ovo je prava ISTINA! (FOTO)
"Doktor je HTEO da SEČE, BOLOVI su bili NESNOSNI!" Običan ŽULJ joj se pretvorio u NOĆNU MORU, rešila sama PROBLEM!
"SLOBODNA SAM!" Starleta stavila tačku na turbulentan brak, kap koja je prelila čašu je kada je otkrila MUŽ VARA SA DADILJOM
Jako je bitno da na vreme otkrijete kandidijazu i blagovremeno otpočnete njeno lečenje.
Otkrivamo vam uzroke nastanka i jednostavan kućni test na kandidu koji možete da uradite bilo kad. Ukoliko uočite navedene nepravilnosti, javite se svom lekaru i testirajte se na kandidu.
Uzroci nastanka kandide
Do bolesti se dolazi u slučaju slabljenja imuniteta. Smatra se da glavni razlog za ovu pojavu leži u opadanju moći imunološkog sistema koji je zadužen da drži populaciju kandide na normalnom nivou. Gljivica ima veliku sposobnost prianjanja za ćelije sluzokože, što je posebno izraženo sa povećanjem šećera, ugljen dioksida i niže pH vrednosti (kiselija sredina).
Bolest se češće javlja kod dece, starijih ljudi i trudnica. Redovno se javlja kod osoba sa deficitnim imunitetom, urođenim ili nastalim kao posledica tumora, leukemije, limfoma, SIDE, korištenja droge, alkohola i pušenja duvana, i slabe ishranjenosti.
Ova infekcija može biti i simptom teških oboljenja, jer do naglog pada imuniteta teško dolazi kod osoba oboljelih od kancera i side. Kandidijaza je često posledica korišćenja antibiotika, kortikosteroida i imunosupresivnih lekova. Prati pojedine bolesti kao što su dijabetes, hipotireoza, Kušingova bolest, Adisonova bolest, smanjenje i defekt linfocita, smanjenje neutrofila i defekt polimorfonukleara. Često se javlja kod osoba koje su dosta u dodiru sa šećerom kao poslastičari, kuvari i domaćice, kao i kod onih sa oštećenom kožom.
Prekomerno razmnožavanje gljivice sprečavaju bakterije normalni stanovnioci sluzokoža. Postoje stanja koja remete ravnotežu u korist gljivice. Tada dolazi do njenog prekomernog razmnožavanja (kandidijaza).
Kućni test na kandidu
Najbolje vreme da obavite ovaj test je čim se ujutru probudite. Pre nego što ujutru isperete usta i operete zube, sipajte vodu u staklenu providnu čašu, sakupite pljuvačku u ustima (nemojte se prethodno nakašljavati, bitna je pljuvačka iz usne duplje) i ispljunite u vodu. Sačekajte 10ak minuta i posmatrajte šta se dešava sa pljuvačkom. Tri slučaja ukazuju na mogućnost uvećane količine kandide u organizmu.
1. Ako se u roku od 15 minuta pojave tanke, viseće "niti" koje se otežu naniže kroz vodu, to je znak prisustva kandide. Niti mogu da podsećaju na vlasi kose, na paukove noge, čak i na meduzu.
2. Mutne mrljice na sredini čaše koje polako tonu ili se sakupljaju ispod pljuvačke na površini.
3. Vrlo mutna pljuvačka koja u roku od nekoliko minuta potone na samo dno.
To što vidite su, kolonije gljivica koje se povezuju u niti, a preporuka je da se odmah javite lekaru i počnete lečenje.