"KREMA PROTIV AKNI MI JE UNIŠTILA USNE!" Oglasila se iz bolnice sa jezivim tvrdnjama
Baš se loše provela sa virusom i gljivicama.
Žena tvrdi da su joj usne postale crne i žute nakon što su lekovi protiv akni izazvali retku nuspojavu u borbi protiv Kovida.
Ona je objavila video na TikToku u kojem kaže da njen tretman može da izazove suvu, perutavu kožu, koju je virus pogoršao.
Ova žena iz Amerike, rekla je da u sebi ima visoku dozu vitamina A -izotretinoina, koji zatvara kožne lojne žlezde. Ove žlezde su povezane sa razvojem teških akni ako se začepe.
TikTokerka, zvana Averi, otkrila je svoje crne i otečene usne nakon što je dobila Delta soj Koronavirusa.
Objasnila je da su već bile suve i ispucale od lekova, ali kada je dobila virus, razvile su se žuti žuljevi i debela kora na usnama. Lekari su joj dijagnostikovali impetigo, infekciju kože uzrokovanu bakterijom Streptokoke, ali joj se stanje pogoršalo, usne su joj pocrnele.
Nakon što je požurila u bolnicu, objasnila je šta se dogodilo, rekla je: "Zove se mikormikoza i dogodilo se jer sam imala pukotine na usnama. Kovid se pojavio u mojim ustima zbog napuknutih usana, pa budite oprezni, jer je odvratno."
"Kad sam se razbolela drugi put od Delta varijante, dobila sam streptokoke, upalu sinusa, infekciju uha, bukvalno sve! Bilo je užasno, neko vreme sam umirala."
RETKI NEŽELJENI EFEKAT
"Tada sam primetila da su usne počele kvare.", rekla je sledbenicima da su nuspojave njenog lečenja akni u kombinaciji sa Kovidom dovele do retke gljivične infekcije.
Može uticati na sinuse, mozak i pluća, između ostalih organa, a ako se ne leči može biti smrtonosan.
Averi je obožavaoce obavestila vestima da je bolnici i da je dobro, osim što se plaši da se pogleda u ogledalo.
U Indiji je zabeleženo nekoliko izveštaja o crnoj gljivičnoj infekciji koju izaziva Delta soj. Retko stanje uzrokuju plesni poznate kao mikromikoze koje mogu ubiti ljude čiji je imunološki sistem slab. Kada se spor, koje se prirodno pojavljuju u okruženju udišu, one napadaju pluća i sinuse pre nego što se prošire na lice i mozak.
Šta je mikromikoza?
Mikormikoza je naziv koji se koristi za bilo koju gljivičnu infekciju uzrokovanu grupom plesni zvanom mikormicite. Ove gljivice žive u celom okruženju. Mikormikoza uglavnom pogađa ljude koji imaju zdravstvene probleme ili uzimaju lekove koji smanjuju sposobnost tela da se bori protiv klica i bolesti. Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, simptomi se razlikuju u zavisnosti od toga gde gljivica raste.
Simptomi rinocerebralne (sinusne i moždane) mikormikoze uključuju:
- glavobolju
- jednostrano oticanje lica
- začepljenje nosa i sinusa
- crne lezije na nosnom mostu ili gornjem delu usta, koje ubrzo postaju ozbiljne groznice
Simptomi plućne mikromikoze uključuju:
- groznicu
- kašalj
- bol u grudima
- kratak dah
Simptomi gastrointestinalne mikormikoze uključuju:
- bol u stomaku
- mučnina i povraćanje
- gastrointestinalno krvarenje
Mikormikoza izaziva zamagljen ili dvostruki vid, bol u grudima i otežano disanje.Smatra se da je stanje eksaliralo u Indiji zbog nedostatka dostupnih lekova za lečenje.
Profesor Dejvid Dening iz Globalnog akcionog fonda za gljivične infekcije (GAFFI) i Univerziteta u Mančesteru, rekao je: "Najčešće zahvaćeni delovi tela su sinusi i nos, a infekcija se može proširiti i u zadnjem delu oka ili u obraz sa jedne ili obe strane, a u kasnim slučajevima to može direktno uticati na mozak.", a prenosi The Sun.
Drugi organ koji je najčešće zahvaćen su pluća i mogu izazvati ozbiljnu upalu pluća koja napreduje i može zahvatiti krvne sudove, a iskašljavanje krvi je relativno uobičajeno.
On je dodao da je mikormikoza postala "ozbiljna komplikacija Kovida-19".žIndija je proglasila epidemiju u maju kada je najmanje 11.000 pacijenata razvilo mikormikozu nakon oporavka od Kovida.
Sada se brojka procenjuje na više od 28.000, sa stotinama mrtvih.