Ove namirnice utiču na rast ćelija raka i treba ih ograničiti u ishrani, novo je otkriće naučne studije
Istrživači sa Univerzita u Čikagu došli su do zaključka da različite hranljive supstance drugačije utiču na ćelije raka, tako da neke podstiču rast, dok druge utiču na smanjenje ćelija raka.
Molekuli koja se prirodno nalazi u ljudskom mleku i životinjskim proizvodima poput mesa i mlečnih proizvoda može se infiltrirati u tumore i ubiti ćelije raka, pokazuje studija, a prenosi ordinacija.hr.
Istraživači Univerziteta u Čikagu proučavali su različite hranjive supstance koje su uticale na rast ćelija raka i sposobnost lečenja raka te su se posebno usesredili na transvakcensku kiselinu (TVA).
Utvrdili su da su pacijenti sa rakom sa višim TVA u krvi bolje reagovali na lečenje, što sugeriše da bi mogao imati velike koristi kao dodatak prehrani.
Važno je ne preterivati
Međutim, naučnici su upozorili da je važno ne zasititi prehranu mesom i mlečnim proizvodima, jer mogu dovesti do opasno visokih nivoa holesterola i većeg rizika od srčanih bolesti.
Veća je verovatnost da će masni komadi govedine i jagnjetine imati više nivoe TVA u poređenju sa nemasnim komadima, kao i punomasno mleko i punomasni mlečni proizvodi u poređenju sa nemasnim i obranim.
Ishrana je NAJVAŽNIJA! Evo šta bi trebalo da jedete da biste UBLAŽILI SIMPTOME MENOPAUZE
Zovu je "KRALJICA JESENI"! Namirnica koja je idealna u VREME POSTA, hranljiva je i puna vitamina C
Antikancerogena moć masne kiseline dobijene iz mlečnih proizvoda dolazi od njene sposobnosti da pojača određene imunološke stanice poznate kao T stanice, koje prepoznaju strane napadače i potiču imunološki sastav da ih ubije.
Istraživači tvrde da bi konzumacija hrane bogate ovim spojem ili davanje toga obolelima od raka kao dodatak prehrani moglo imati merljive koristi u smanjenju veličine tumora.
Fokusirajući se na hranjive supstance koje mogu aktivirati odgovore T stanica, pronašli smo jedan koji zapravo pojačava antitumorski imunitet aktiviranjem važnog imunološkog puta, rekla je dr Jing Čen, autorka studije.
Najučinkovitiji u pokretanju imunoloških ćelija
Njen tim identifikovao je hranjivu supstancu nakon što je pročešljao oko 700 različitih metabolita – supstanci koje nastaju kada telo razgrađuje hranu – a svi su došli iz hrane.
Zatim su sastavili biblioteku spojeva hranjivih supstanci u krvi koja se sastoji od 235 različitih molekula izvedenih iz hranjivih supstanci u hrani.
Svaki od njih je analiziran na sposobnost uticaja na aktivaciju CD8+ T stanica.
Suzili su ga na šest kandidata u ljudskim i mišjim ćelijama i videli da je TVA najučinkovitiji u pokretanju tih imunoloških ćelija.
Nakon što su se fokusirali na TVA, istraživači su miševe hranili hranom bogatom spojem i otkrili da smanjuje mogućnost rasta ćelija melanoma i raka debelog creva i formiranja tumora u poređenju s miševima hranjenim kontrolnom prehranom.
Kako bi bolje razumeli kako je TVA uspeo usporiti rast tumora, tim je izveo niz testova uključujući novu tehniku genetskog sekvenciranja koja je pokazala da TVA može deaktivirati receptor na površini ćelije nazvan GPR43.
TVA je uspeo deaktivirati GPR43 i aktivirati CREB
GPR43 aktiviraju kratkolančane masne kiseline koje proizvode bakterije u crevima kada vlakna fermentiraju u debelom crevu.
TVA je uspeo deaktivirati GPR43 i umesto toga aktivirati CREB put koji je uključen u niz fizioloških procesa uključujući rast ćelija i funkciju različitih gena.
Konačno, tim je analizirao uzorke krvi pacijenata koji su podvrgnuti vrsti lečenja raka koje modifikuje njihove T stanice kako bi se poboljšala njihova sposobnost borbe protiv raka krvi kao što je limfom.
Pacijenti s višim nivoom TVA u krvi imali su tendenciju boljeg odgovora na lečenje u u poređenju sa onima sa nižim nivoom metabolita.
A u laboratorijskim uslovima, testirali su stanice leukemije i videli da TVA povećava sposobnost ciljane terapije da ih ubije.
Nakon milion godina evolucije, postoji samo nekoliko stotina metabolita izvedenih iz hrane koji na kraju cirkuliraju u krvi, tako da to znači da bi mogli imati određenu važnost u našoj biologiji.
Videti da jedna hranjiva supstanca kao što je TVA ima vrlo ciljani mehanizam na ciljanu vrstu imunoloških ćelija, s vrlo dubokim fiziološkim odgovorom na nivou celog organizma – smatram to stvarno neverovatnim i intrigantnim, rekla je dr Čen.
Namirnice bogate sa TVA
TVA se nalazi u masti iz mleka i mlečnih proizvoda poput sira i maslaca, kao i u govedini i jagnjetini.
Prema stručnjacima za prehranu u redu jesti je ovu hranu u umerenim količinama. Sadrže esencijalne proteine, masne kiseline, vitamine i minerale koji su ređi u drugim vrstama hrane.
U izveštaju na kraju zaključuje da se nutrijenti ključni za zdravlje i razvoj, kao što su proteini, gvožđe, kalcijum, cink, vitamin B12 i kolin, kreatin i taurin, ne mogu lako dobiti iz hrane biljnog porekla.
Ipak previše te hrane može dovesti do krućih arterija i višeg holesterola što dovodi do većeg rizika od srčanih bolesti i prerane smrti.