ČISTAČ SA LIVADE! Čaj od ove BILJKE podstiče varenje i PREKIDA ZATVOR, deluje protiv BAKTERIJA i gljivica
Odličan je i za tretiranje kožnih bolesti...
Čičak i kopriva mnogi smatraju korovom i čupaju ih ukoliko ih pronađu u dvorištu. Međutim ono što možda niste znali je da su i jedna i druga veoma zdrave, posebno čičak, kod kojeg je lekovito sve, seme koren, cvet.
Ono što je važno napomenuti kada je čičak u pitanju jeste da ova biljka daleko brže od ostalih gubi svoja lekovita svojstva. Šest meseci nakon kopanja korena čička jedinjenja koja sadrži, a koja deluju protiv bakterija i gljivica, se gube.
Prekida VIRUSNU infekciju, ISUŠUJE SLUZ, sprečava kašalj: Ovaj začin retko koristimo, a veoma je ZDRAV
BUBREŽNI HEMATOMI, OŠTEĆENJE JETRE: Budite oprezni sa belim lukom, prekomerna konzumacija može biti OPASNA
Dakle nema smisla kupovati koren stariji od 6 meseci. Ova biljka podstiče znojenje i izbacivanje štetnih materija iz organizma.
Deluje stimulativno i na organe za varenje, podstiče probavu i pravi je čistač organizma sa livade. Ukoliko želite da bar dva puta godišnje sprovedete čišćenje organizma i pripremite ga za leto i za zimu kako bi izdržalo napore i nisku temperaturu, koristite upravo čičak, odnostno koren čička, koji je najbolje kombinovati sa rastavićem i maslačkom.
Čičak je veoma dobar i za tretiranje hroničnih kožnih oboljenja, kao što je dermatitis, psorijaza ili akni. Mnogi travari smatraju da je ova biljka veoma značajna i u regulisanju stresa i sprečavanju njegovih negativnih dejstava.
Koren se koristi i za proizvodnju čičkovog ulja, veoma učinkovitog protiv opadanja kose.
Od mladih listova može da se pravi salata. Ukoliko ste ljubitelji salate poput radiča i maslačka, svakako će vam se dopasti i ova salata.