Povišeni MONOCITI u krvi - prvi signal da se TELO BORI S BOLESTIMA, odmah proverite šta morate da URADITE u ovom slučaju
Od najveće važnosti je da redovno proveravate krvnu sliku.
Monociti pripadaju monocito-makrofagnom sistemu, vrsta su belih krvnih zrnaca ili leukocita. To su najveće ćelije krvi koje poseduju fagocitne sposobnosti. Iz monocita nastaju makrofagi, a to su ćelije sa najvećom sposobnošću fagocioze. Ove ćelije provedu oko 12 sati u krvi, a zatim odlaze u druga tkiva gde se transformišu u makrofage. Monociti prepoznaju štetni agens, usisaju ga u sebe i izluče i eliminišu iz organizma.
Monocitima je jedro bubrežastog oblika. Nastaju u koštanoj srži, a putem krvi dospevaju u sve delove organizma, gde napuštaju krvotok, odlaze i transformišu se u makrofage. Monociti čine 5-8% leukocita u perifernoj krvi.
Evo zašto ćete se JUTROM RADOVATI ako NOĆ provedete u PLAČU - sutra slavimo SVETE MUČENIKE Taraha, Prova i Andronika
Tuga i BRIGA u vezi BLISKE OSOBE, pad imuniteta - Astrološkinja otkrila šta nam JOŠ donosi Mesec u znaku Riba
Monociti se nalaze u rastresitom vezivnom tkivu, slezini, linfnim čvorovima, koštanoj srži. Slezina se nalazi pored želuca i ima ulogu da se bori protiv infekcija i uklanja dotrajale crvene krvne ćelije tj. oštećene ćelije koje su zadužene da prenose kiseonik u organizmu. Skoro polovina ukupnog broja monocita nalazi se u slezini.
Šta pokazuju monociti?
Monociti brzo reaguju na signale upale u organizmu i stižu u područje infekcije za 8-12 sati gde reaguju na oštećena tkiva i utiču na zarastanje rana. Takođe podstiču i druge ćelije da proizvode molekule koji utiču na imuni sistem štiteći ga kao što su citokini. To su protein koji pomažu drugim belim krvnim zrncima da funkcionišu zajedno u odbrani organizma od potencijalnog neprijatelja u vidu virusa i drugih infekcija.
Kod odraslih osoba normalan broj monocita treba da bude između 0,2 I 0,8 x 10 na 9/l.
Kod beba normalne vrednosti monocita je od 0,5 -1,8 x10 na 9/l.
Poremećaj nivoa monocita u organizmu, bilo da je na više ili niže, znak je da se nešto dešava i da se treba obratiti lekaru. Nekad to mogu biti i obični, bezazleni problemi koji se jednostavno rešavaju, ali mogu biti i komplikovani koji mogu dovesti život čoveka u pitanje.
Povišeni monociti
Visok nivo monocita naziva se monocitoza. Razlozi za visok nivo monocita mogu biti i stres, povišena temperature usled virusa, jake infekcije, prerana smrt ćelija u živim tkivima ili sarkoidoza što predstavlja stanje u kom se na tkivima formiraju male oble izbočine.
Povećani monociti u krvi ukazuju na hroničnu zapaljensku bolest, parazitske infekcije, tuberkulozu ili virusne infekcije kao što su zauške ili boginje. Razlozi mogu biti različiti:
Povišeni monociti se uglavnom utvrđuju analizom krvi, a ako ni ona ne pokaže promene, pribegava se biopsiji koštane srži.
Lečenje:
Ako se utvrdi povećan broj monocita trebalo bi korigovati način života, ishranu i tako pomoći svom organizmu. Potrebno je unositi više omega 3 masnih kiselina kroz proizvode koji ih sadrže, koristiti u ishrani češće maslinovo ulje, integralne žitarice, sveže voće i povrće. Umereno koristiti alkohol, smanjiti namirnice sa visokim glikemijskim indeksom, voditi računa o telesnoj težini.
Napomena: U svakom slučaju se konsultujte sa svojim lekarom.