SPAVAMO SAT KRAĆE
NOĆAS SE POMERA SAT - Evo kako će to uticati na psihu i fizičko zdravlje ljudi, spremite se
Noćas se menja vreme, sat se pomera sat vremena napered. Dakle, manje ćemo spavati, a evo kako bi to moglo da utiče na naš organizam.
Sa subote na nedelju, 31. marta, spavaćemo sat vremena kraće. Prelazimo na letnje računanje vremena pa se u 2 ujutro kazaljke pomeraju na 3.
Ovaj “ukradeni” sat neće imati utjecaja na većinu jer je, kao i uvijek, u pitanju nedjelja, no ove godine pada i na sam Uskrs. Ipak stres za organizam je i dalje prisutan jer nam treba vremena da se naviknemo na novi ritam.
Prema nekim istraživanjima tih sat vremena spavanja manje može uzrokovati umor i glavobolje, kao i slabiju koncentraciju. Naime, telo ima svoj ritam, koji se naziva još cirkadijalni ritam. To je, ukratko, biološki sat u mozgu koji radi non-stop. Kad mu se ritam poremeti, to izaziva stres, a on je pak uzročnik ili barem “triger” brojnih bolesti.
Umorni ste, tužni i bezvoljni? Ovo je 7 prirodnih načina da povećate razinu dopamina, hormona sreće.
Ublažite nuspojave
Iako možda nismo svesni toga, naš organizam oseća ove promene. Stoga pokušajte zaspati barem pola sata do sat ranije nego inače u večeri kad se pomera sat.
Pre spavanja se pokušajte opustiti čitanjem, umirujućom muzikom ili toplom kupkom. Čaj od kamilice takođe će imati relaksirajući učinak.
Ovih dana izbegavajte alkohol, kao i hranu te sokove bogate šećerom, pre polaska na spavanje, kako vas ne i držali dulje budnima.
Banane su dobar izbor jela pre spavanja jer su bogate kalijumom i magnezijumom, koji doprinose opuštanju mišića. Banana sadrži i triptofan, aminokiselinu koja je važna u proizvodnji melatonina, koji će vam pomoći da zaspite. Ima ga i u jogurtu, jajima i bademima.
Problem za telo i um
Pomeranje sata može uticati na psihičko stanje, a to uključuje bipolarni poremećaj i sezonsku depresiju. Jedna je danska studija pokazala kako se pojava depresije povećava za 11 posto, a simptomi nestaju kroz nekoliko nedelja.
Umor i iscrpljenost: uzroci, simptomi i lečenje
Druga, australska studija, pokazala je kako dolazi do porasta samoubistava u danima nakon promene sata vezano za lenje i zimsko računanje vremena. Takođe je ustanovljeno da ima veći broj prometnih nesreća kad se sat pomakne unapred (verovatno vezano za umor i neispavanost).
Iako ovi navodi nisu striktno dokazani i potrebno je još istraživanja, dobro je da budete svjesni kako je vaš organizm osjetljiviji u ove dane.