СПАВАМО САТ КРАЋЕ
НОЋАС СЕ ПОМЕРА САТ - Ево како ће то утицати на психу и физичко здравље људи, спремите се
Ноћас се мења време, сат се помера сат времена наперед. Дакле, мање ћемо спавати, а ево како би то могло да утиче на наш организам.
Са суботе на недељу, 31. марта, спаваћемо сат времена краће. Прелазимо на летње рачунање времена па се у 2 ујутро казаљке померају на 3.
Овај “украдени” сат неће имати утјецаја на већину јер је, као и увијек, у питању недјеља, но ове године пада и на сам Ускрс. Ипак стрес за организам је и даље присутан јер нам треба времена да се навикнемо на нови ритам.
Према неким истраживањима тих сат времена спавања мање може узроковати умор и главобоље, као и слабију концентрацију. Наиме, тело има свој ритам, који се назива још циркадијални ритам. То је, укратко, биолошки сат у мозгу који ради нон-стоп. Кад му се ритам поремети, то изазива стрес, а он је пак узрочник или барем “тригер” бројних болести.
Уморни сте, тужни и безвољни? Ово је 7 природних начина да повећате разину допамина, хормона среће.
Ублажите нуспојаве
Иако можда нисмо свесни тога, наш организам осећа ове промене. Стога покушајте заспати барем пола сата до сат раније него иначе у вечери кад се помера сат.
Пре спавања се покушајте опустити читањем, умирујућом музиком или топлом купком. Чај од камилице такође ће имати релаксирајући учинак.
Ових дана избегавајте алкохол, као и храну те сокове богате шећером, пре поласка на спавање, како вас не и држали дуље буднима.
Банане су добар избор јела пре спавања јер су богате калијумом и магнезијумом, који доприносе опуштању мишића. Банана садржи и триптофан, аминокиселину која је важна у производњи мелатонина, који ће вам помоћи да заспите. Има га и у јогурту, јајима и бадемима.
Проблем за тело и ум
Померање сата може утицати на психичко стање, а то укључује биполарни поремећај и сезонску депресију. Једна је данска студија показала како се појава депресије повећава за 11 посто, а симптоми нестају кроз неколико недеља.
Умор и исцрпљеност: узроци, симптоми и лечење
Друга, аустралска студија, показала је како долази до пораста самоубистава у данима након промене сата везано за лење и зимско рачунање времена. Такође је установљено да има већи број прометних несрећа кад се сат помакне унапред (вероватно везано за умор и неиспаваност).
Иако ови наводи нису стриктно доказани и потребно је још истраживања, добро је да будете свјесни како је ваш организм осјетљивији у ове дане.