KOSA VAM OPADA više nego inače? EVO šta je u pitanju i šta da URADITE!
Postoji više razloga.
Ako vam 100 vlasi dnevno opada, to je normalna pojava opadanja kose, dok se svaka količina veća od toga može smatrati lošom i biti pokazatelj bolesti ili nepravilnog funkcionisanja organizma.
Opadanje kose može uzrokovati puno toga, a najčešće se radi o genetskom nasleđu, nekoj bolesti ili godinama. Česta pojava je tako i potpuni ponovni rast kose na nekim delovima temena.
Ciklusi rasta kose sastoje se od dugačke faze rasta, kratke prolazne faze i kratke faze mirovanja. Na kraju mirovanja vlas ispada iz korena, a nova raste u folikulu i tako stvara novi ciklus. Tako je klasična pretpostavka da je oko 100 vlasi dnevno koje ispadnu sa glave, zapravo vlasi koje su završile svoj ciklus. Ukoliko na dnevnoj bazi preko 100 vlasi završava svoj ciklus ili dolazi u fazu mirovanja, može doći do opadanja i gubitka kose.
Polomili ste senku, rumenilo ili bronzer? OVO je REŠENJE za vraćanje šminke u prvobitno stanje!(VIDEO)
Organizam nam šalje OZBILJNE SIGNALE preko JEZIKA - EVO šta koji ZNAČI!
Ovih 10 namirnica JEDETE SVAKI DAN, a zbog njih izgledate STARIJE nego što JESTE!
Kod ljudi postoje različiti razlozi opadanja kose pa se tako na temelju uzroka može definisati više različitih vrsti opadanja kose. One se razlikuju po kliničkom toku, načinu lečenja i prognozi.
Adrogena ćelavost najčešći oblik
Jedan od najčešćih oblika opadanja kose kod muškaraca i žena je androgena ćelavost. Do toga dolazi radi preosetljivosti korena dlake na testosteron, tačnije na aktivan metabolit muškog polnog hormona – dihidrotestosteron. On koči dlaku u njenom razvoju te na taj način postupno dovodi do potpunog nestanka vlasi i njenog korena. Ova vrsta opadanja kose češće se pojavljuje kod muškaraca, a nastupa oko osamnaeste do dvadesete godine života.
Kod žena i devojaka se takođe može pojaviti androgena ćelavost, a najčešće će ju pratiti i neravnoteža polnih hormona u sklopu sindroma policističnih jajnika. Ako je to razlog, uz to će postojati simptomi nečistog lica i nastajanja akni, poremećen menstrualni ciklus te povećana telesna težina. Kako bi se rešilo opadanje kose u ovom slučaju, potrebno je rešiti uzrok kao što su policistični jajnici. Kod policističnih jajnika i nastanka androgenog ispadanja kose, ženska osoba treba otići na pregled kod ginekologa, endrokrinologa i dermatologa.
Alopecija kao žarišna ćelavost
Alopecija je druga po redu učestalosti razloga opadanja kose. To je žarišna ćelavost koja može postojati u većem broju, ali se i pojaviti na jednom mestu. Osim toga alopecija nije loklizovana samo na teme već i na ostatak tela. Kako bi se otkrilo radi li se o alopeciji, trebaju se istražiti simptomi i načini opadanja kose. Pri pregledu treba se otkriti početak i trajanje gubitka kose, je li opadanje povećano te je li alopecija / opadanje kose generalizovano ili samo na nekim delovima glave. Uz ovako opadanje kose često idu simptomi seboreje ili neke druge kožne alergije pa i simptomi – svrab, crvenilo i perutanje.
Difuzno opadanje
Proređenost kose uz opadanje kose naziva se difuznim opadanjem, a najčeće se radi o posledici nekog štetnog uticaja na organizam. Neki od njih su nagli gubitak telesne težine, anemija, različita krvarenja, bolesti štitnjače, hormonalni poremećaji, nagli prekid u korištenju kontracepcijskih pilula, mnogi metabolički poremećaji i lekovi, trovanja i stres. U ovom slučaju dolazi do iznenadnog i jakog opadanja kose.
Gljivične i bakterijske infekcije kože
Pri nastanku autoimunih bolesti može doći do slabljenja ili trajnog gubitka korena kose. U tom slučaju se pojavljuje ožiljak na zahvaćenom delu. Razlozi mogu biti sklerodermija, sakoidoza i lupus. Pri infekcijama kože folikuli dlake se gube, kao i njihova uloga, pa tako potpuno nestaje mogućnost ponovnog rasta kose.
Bezazleno sezonsko opadanje kose
Iako zvuči smešno, kao i kod životinja, ljudska kosa ima sezonu kada više ili manje pada. Tako je povećano opadanje kose normalno za vreme proleća ili jeseni, kao i kod trudnica za vreme dojenja. U to vreme vlasište se obnavlja te je sasvim normalno da ciklus kose kod određenih vlasi bude brži ili sporiji. Tek kada ovo sezonsko opadanje kose preraste od 100 vlasi dnevno, tada bi se trebalo zabrinuti. Ova prirodna regeneracija vlasišta je sasvim normalna pojava.
Sprečite preterano opadanje kose
U slučaju određivanja konkretnog uzroka ispadanja kose, lekar će se prvo baviti popravljanjem uzroka kako bi se smanjile posledice i simptomi. Ako primetite povremeno jače opadanje kose, razmislite malo o načinu tretiranja svoje kose, ali i svog celog organizma.
Velik uticaj na snagu vlasi i količinu vlasi imaju svakodnevne aktivnosti i namirnice koje unosimo u organizam. Prevelika količina stresa može loše uticati na opadanje kose, kao i manjak svežeg vazduha. Osim toga poželjno je u organizam unositi dosta biotina, vitamina C te preparata koji će pomoći boljoj cirkulaciji kože.
Terapije protiv opadanja kose najčešće se moraju provoditi po nekoliko meseci kako bi se uopće osetila promena. Neke od terapija mogu uključivati peroralnu terapiju, mezoterapiju i karboksiterapiju kod različitih oblika ispadanja kose.
Osim toga, ako opadanje kose ne uzrokuje određena bolest, prirodnim uljima i preparatima možete ojačati folikul vlasi i sprečiti ili barem smanjiti preterano opadanje kose. Primer za to je ricinusovo ulje koje se smatra kao ultimativni lek. Može se koristiti za koren i vrhove kose. Osim što može popraviti sva oštećenja koja ste izazvali hemijskim putem, ojačaće koren dlake pa se tako kao lek za ćelavost koristi već od davnina. Uz to, podstiče rast kose na mestima gde ona do sada nije rasla.
Sličan učinak imaju i ulje jojobe, kopriva, vitamin B, maslinovo ulje, cimet i med.