КОСА ВАМ ОПАДА више него иначе? ЕВО шта је у питању и шта да УРАДИТЕ!
Постоји више разлога.
Ако вам 100 власи дневно опада, то је нормална појава опадања косе, док се свака количина већа од тога може сматрати лошом и бити показатељ болести или неправилног функционисања организма.
Опадање косе може узроковати пуно тога, а најчешће се ради о генетском наслеђу, некој болести или годинама. Честа појава је тако и потпуни поновни раст косе на неким деловима темена.
Циклуси раста косе састоје се од дугачке фазе раста, кратке пролазне фазе и кратке фазе мировања. На крају мировања влас испада из корена, а нова расте у фоликулу и тако ствара нови циклус. Тако је класична претпоставка да је око 100 власи дневно које испадну са главе, заправо власи које су завршиле свој циклус. Уколико на дневној бази преко 100 власи завршава свој циклус или долази у фазу мировања, може доћи до опадања и губитка косе.
Поломили сте сенку, руменило или бронзер? ОВО је РЕШЕЊЕ за враћање шминке у првобитно стање!(ВИДЕО)
Организам нам шаље ОЗБИЉНЕ СИГНАЛЕ преко ЈЕЗИКА - ЕВО шта који ЗНАЧИ!
Ових 10 намирница ЈЕДЕТЕ СВАКИ ДАН, а због њих изгледате СТАРИЈЕ него што ЈЕСТЕ!
Код људи постоје различити разлози опадања косе па се тако на темељу узрока може дефинисати више различитих врсти опадања косе. Оне се разликују по клиничком току, начину лечења и прогнози.
Адрогена ћелавост најчешћи облик
Један од најчешћих облика опадања косе код мушкараца и жена је андрогена ћелавост. До тога долази ради преосетљивости корена длаке на тестостерон, тачније на активан метаболит мушког полног хормона – дихидротестостерон. Он кочи длаку у њеном развоју те на тај начин поступно доводи до потпуног нестанка власи и њеног корена. Ова врста опадања косе чешће се појављује код мушкараца, а наступа око осамнаесте до двадесете године живота.
Код жена и девојака се такође може појавити андрогена ћелавост, а најчешће ће ју пратити и неравнотежа полних хормона у склопу синдрома полицистичних јајника. Ако је то разлог, уз то ће постојати симптоми нечистог лица и настајања акни, поремећен менструални циклус те повећана телесна тежина. Како би се решило опадање косе у овом случају, потребно је решити узрок као што су полицистични јајници. Код полицистичних јајника и настанка андрогеног испадања косе, женска особа треба отићи на преглед код гинеколога, ендрокринолога и дерматолога.
Алопеција као жаришна ћелавост
Алопеција је друга по реду учесталости разлога опадања косе. То је жаришна ћелавост која може постојати у већем броју, али се и појавити на једном месту. Осим тога алопеција није локлизована само на теме већ и на остатак тела. Како би се открило ради ли се о алопецији, требају се истражити симптоми и начини опадања косе. При прегледу треба се открити почетак и трајање губитка косе, је ли опадање повећано те је ли алопеција / опадање косе генерализовано или само на неким деловима главе. Уз овако опадање косе често иду симптоми себореје или неке друге кожне алергије па и симптоми – свраб, црвенило и перутање.
Дифузно опадање
Проређеност косе уз опадање косе назива се дифузним опадањем, а најчеће се ради о последици неког штетног утицаја на организам. Неки од њих су нагли губитак телесне тежине, анемија, различита крварења, болести штитњаче, хормонални поремећаји, нагли прекид у кориштењу контрацепцијских пилула, многи метаболички поремећаји и лекови, тровања и стрес. У овом случају долази до изненадног и јаког опадања косе.
Гљивичне и бактеријске инфекције коже
При настанку аутоимуних болести може доћи до слабљења или трајног губитка корена косе. У том случају се појављује ожиљак на захваћеном делу. Разлози могу бити склеродермија, сакоидоза и лупус. При инфекцијама коже фоликули длаке се губе, као и њихова улога, па тако потпуно нестаје могућност поновног раста косе.
Безазлено сезонско опадање косе
Иако звучи смешно, као и код животиња, људска коса има сезону када више или мање пада. Тако је повећано опадање косе нормално за време пролећа или јесени, као и код трудница за време дојења. У то време власиште се обнавља те је сасвим нормално да циклус косе код одређених власи буде бржи или спорији. Тек када ово сезонско опадање косе прерасте од 100 власи дневно, тада би се требало забринути. Ова природна регенерација власишта је сасвим нормална појава.
Спречите претерано опадање косе
У случају одређивања конкретног узрока испадања косе, лекар ће се прво бавити поправљањем узрока како би се смањиле последице и симптоми. Ако приметите повремено јаче опадање косе, размислите мало о начину третирања своје косе, али и свог целог организма.
Велик утицај на снагу власи и количину власи имају свакодневне активности и намирнице које уносимо у организам. Превелика количина стреса може лоше утицати на опадање косе, као и мањак свежег ваздуха. Осим тога пожељно је у организам уносити доста биотина, витамина Ц те препарата који ће помоћи бољој циркулацији коже.
Терапије против опадања косе најчешће се морају проводити по неколико месеци како би се уопће осетила промена. Неке од терапија могу укључивати пероралну терапију, мезотерапију и карбокситерапију код различитих облика испадања косе.
Осим тога, ако опадање косе не узрокује одређена болест, природним уљима и препаратима можете ојачати фоликул власи и спречити или барем смањити претерано опадање косе. Пример за то је рицинусово уље које се сматра као ултимативни лек. Може се користити за корен и врхове косе. Осим што може поправити сва оштећења која сте изазвали хемијским путем, ојачаће корен длаке па се тако као лек за ћелавост користи већ од давнина. Уз то, подстиче раст косе на местима где она до сада није расла.
Сличан учинак имају и уље јојобе, коприва, витамин Б, маслиново уље, цимет и мед.