TRI SVAKODNEVNA PIĆA OŠTEĆUJU MOZAK! Lekari upozoravaju da DRASTIČNO povećavaju RIZIK od DEMENCIJE - jedano čak za 39%
Istraživači koji rade na otkrivanju leka protiv demencije došli su do zaključka da pića sa visokim nivoom šećera dovode do oštećenja mozga, što u kasnijem dobu rezultira gubitkom kognitivniih sposobnosti
Čuli ste za onu maksimu da ste ono što jedete, zar ne?
Pa, ispostavilo se da ste i vi ono što pijete - a to je posebno tačno kada je u pitanju zdravlje mozga.
ČULO MIRISA nije se vratilo nakon Kovid 19 infekcije? Novi TERETMAN nudi REŠENJE za povratak funkcije OŠTEĆENIH NERAVA
JESENJE POVRĆE ZA DOBAR VID: Obavezno uvedite ovih pet namirnica u ishranu
Nemački naučnici su otkrili da konzumiranje pića sa visokim sadržajem prerađenih šećera povećava rizik od demencije.
Ovo se odnosi na voćna pića, aromatizovana mlečna i punomasna pića, a u prvom redu gazirana pića, otkrili su.
Pozanto je da se velika količina šećera dodaje hrani ili piću tokom procesa pravljenja.
Voćni sokovi, koji sadrže prirodne šećere, takođe su povezani sa bolešću koja jede mozak, ali u manjoj meri.
Sa druge strane, pozitivna vest je da čaj i kafa uopšte ne povećavaju rizik od demencije, otkrili su stručnjaci.
Stručnjaci ne znaju baš zašto povećan unos šećera može povećati rizik od bolesti.
Međutim, neke studije sugerišu da bi to moglo biti zato što šećer može izazvati upalu, za koju se smatra da igra ulogu u neurodegenerativnim stanjima kao što je Alchajmerova bolest, najčešći oblik stanja.
Oko 160 000 Srba trenutno živi sa demencijom, a stručnjaci predviđaju da će broj premašiti pola miliona do kraja decenije.
Smatra se da je stanje uzrokovano nagomilavanjem proteina u mozgu, uključujući tau i amiloid. Trenutno ne postoji lek za bolest, iako su tri obećavajuća leka za usporavanje njenog napredovanja trenutno u ispitivanju.
U međuvremenu, stručnjaci kažu da je fokusiranje na to kako da poboljšate svoj životni stil najbolji način za borbu protiv bolesti.
Studija, objavljena u "Springer Nature", razmatrala je kako unos šećera u različitim oblicima utiče na rizik od demencije.
Oni su analizirali ishranu 186.622 učesnika UK Biobank - onlajn bazu podataka o medicinskoj i životnoj evidenciji - starosti od 37 do 73 godine - nakon čega se dogodilo 1498 slučajeva demencije.
U obzir je uzeto ukupno zdravlje, kao što je indeks telesne mase (BMI), socioekonomski status i porodična zdravstvena istorija.
Naučnici sa Univerziteta u Gisenu su doneli zaključak da je konzumiranje pića sa slobodnim šećerima i prirodnim šećerima "značajno povezano sa rizikom od demencije".
Otkrili su da je konzumiranje malog mlečnog napitka, kao što je vanilin milkšejk svaki dan, povezano sa 39 odsto povećanim rizikom od demencije tokom 10 godina.
Dok je ispijanje konzerve gaziranog pića povećalo rizik od demencije za 21 odsto.
Ovo se poredi sa jedenjem hrane sa slobodnim ili prirodnim šećerima za koje nije pronađena "značajna povezanost". Odvojene studije su otkrile da je unos šećera u tečnom obliku mnogo gore od kozumacije iz čvrste hrane.
Ovo je delimično posledica toga što mozak ne registruje kalorije tečnog šećera kao kalorije iz čvrste hrane. Tačnije, konzumiranje kalorija ne izaziva iste signale sitosti kao njihovo jedenje. To znači da na kraju jedete više i da ste u opasnosti da dobijete na težini.
Pored povećanja telesne težine, kalorije u tečnom šećeru mogu dovesti do povišenog nivoa šećera u krvi i otpornosti na insulin, što može dovesti do dijabetesa.