ТРИ СВАКОДНЕВНА ПИЋА ОШТЕЋУЈУ МОЗАК! Лекари упозоравају да ДРАСТИЧНО повећавају РИЗИК од ДЕМЕНЦИЈЕ - једано чак за 39%
Истраживачи који раде на откривању лека против деменције дошли су до закључка да пића са високим нивоом шећера доводе до оштећења мозга, што у каснијем добу резултира губитком когнитивниих способности
Чули сте за ону максиму да сте оно што једете, зар не?
Па, испоставило се да сте и ви оно што пијете - а то је посебно тачно када је у питању здравље мозга.
ЧУЛО МИРИСА није се вратило након Ковид 19 инфекције? Нови ТЕРЕТМАН нуди РЕШЕЊЕ за повратак функције ОШТЕЋЕНИХ НЕРАВА
ЈЕСЕЊЕ ПОВРЋЕ ЗА ДОБАР ВИД: Обавезно уведите ових пет намирница у исхрану
Немачки научници су открили да конзумирање пића са високим садржајем прерађених шећера повећава ризик од деменције.
Ово се односи на воћна пића, ароматизована млечна и пуномасна пића, а у првом реду газирана пића, открили су.
Позанто је да се велика количина шећера додаје храни или пићу током процеса прављења.
Воћни сокови, који садрже природне шећере, такође су повезани са болешћу која једе мозак, али у мањој мери.
Са друге стране, позитивна вест је да чај и кафа уопште не повећавају ризик од деменције, открили су стручњаци.
Стручњаци не знају баш зашто повећан унос шећера може повећати ризик од болести.
Међутим, неке студије сугеришу да би то могло бити зато што шећер може изазвати упалу, за коју се сматра да игра улогу у неуродегенеративним стањима као што је Alchajmerova болест, најчешћи облик стања.
Око 160 000 Срба тренутно живи са деменцијом, а стручњаци предвиђају да ће број премашити пола милиона до краја деценије.
Сматра се да је стање узроковано нагомилавањем протеина у мозгу, укључујући тау и амилоид. Тренутно не постоји лек за болест, иако су три обећавајућа лека за успоравање њеног напредовања тренутно у испитивању.
У међувремену, стручњаци кажу да је фокусирање на то како да побољшате свој животни стил најбољи начин за борбу против болести.
Студија, објављена у "Спрингер Натуре", разматрала је како унос шећера у различитим облицима утиче на ризик од деменције.
Они су анализирали исхрану 186.622 учесника УК Биобанк - онлајн базу података о медицинској и животној евиденцији - старости од 37 до 73 године - након чега се догодило 1498 случајева деменције.
У обзир је узето укупно здравље, као што је индекс телесне масе (БМИ), социоекономски статус и породична здравствена историја.
Научници са Универзитета у Гисену су донели закључак да је конзумирање пића са слободним шећерима и природним шећерима "значајно повезано са ризиком од деменције".
Открили су да је конзумирање малог млечног напитка, као што је ванилин милкшејк сваки дан, повезано са 39 одсто повећаним ризиком од деменције током 10 година.
Док је испијање конзерве газираног пића повећало ризик од деменције за 21 одсто.
Ово се пореди са једењем хране са слободним или природним шећерима за које није пронађена "значајна повезаност". Одвојене студије су откриле да је унос шећера у течном облику много горе од козумације из чврсте хране.
Ово је делимично последица тога што мозак не региструје калорије течног шећера као калорије из чврсте хране. Тачније, конзумирање калорија не изазива исте сигнале ситости као њихово једење. То значи да на крају једете више и да сте у опасности да добијете на тежини.
Поред повећања телесне тежине, калорије у течном шећеру могу довести до повишеног нивоа шећера у крви и отпорности на инсулин, што може довести до дијабетеса.