POKREĆE SVAKI MIŠIĆ U TELU: Penjanje uz veštačku stenu ili zid će vas razdrmati od glave do pete!
Pravi adrenalinski doživljaj.
U alpskim zemljama Evrope, polovinom devedesetih godina, alpinisti kojima je specijalnost bila penjanje suvih stena tehnikom slobodnog penjanja (free climbing, gde nije dozvoljeno korišćenje penjačke opreme za napredovanje, već ona služi samo za osiguranje u slučaju pada), počeli su razvijati novu disciplinu koja je ubrzo dobila naziv "sportsko penjanje".
IZABERITE ZDRAV ŽIVOT: Pet RAZLOGA zašto će PLIVANJE doneti PREPOROD vašem TELU!
Sportsko penjanje je nastalo usled promene cilja penjanja. Umesto osvajanja vrhova planina i stena, sportski penjači su uz svakodnevno vežbanje snage, gipkosti i koncentracije, savlađivali ekstremno teške detalje u stenama, čija je težina visoko iznad onog što je smatrano krajnjom granicom ljudskih mogućnosti, uz neverovatnu sposobnost prelaženja gotovo glatkih stena, previsa i plafona u stenama.
NE POZNAJE STAROSNE GRANICE: Plivanje, jedina aktivnost koja OSNAŽUJE i OPUŠTA mišiće!
Svakodnevno penjući i pomerajući sopstvenu granicu mogućeg, sportski penjači sjedinjuju maksimalan adrenalinski doživljaj, izuzetnu psihološku stabilnost, potpuno učešće svih mišića i lepotu mekog, gracioznog penjanja.
POČEĆETE VEĆ DANAS! Vožnja bicikla je NAJBOLJI LEK za ovo oboljenje! A tek kako utiče na spavanje...
Posebno se može istaći da zbog specifičnog položaja penjača pri penjanju (glava i kičma su dosta savijeni unazad) dolazi do ispravljanja kičmenog stuba i pravog držanja tela. Pored toga izračunato je da sportsko penjanje (pored trčanja uz stepenice) spada u sportove koji u jedinici vremena imaju najveći kalorijski utrošak.
Načini penjanja
Načini penjanja se razlikuju po tome kako se vrši osiguravanje užetom i po stepenu do kog je penjač upoznat sa detaljima smera.
U zavisnosti od načina osiguravanja, postoje tri varijante penjanja:
- Solo uspon predstavlja penjanje smera bez užeta, dakle - bez osiguranja.
- Uspon sa osiguranjem sa vrha (top rope). Kod top rope osiguravanja, uže je pri vrhu smera provučeno kroz sidrište, tako da je za jedan kraj privezan penjač, a drugi se nalazi kod osiguravaoca. Ovaj način penjanja je potpuno siguran, jer je dužina pada veoma mala. Zbog toga je najprihvatljiviji za početnike, dok ne steknu dovoljno znanja, iskustva i sigurnosti za penjanje kao prvi. Takođe, ovaj način penjanja je pogodan za upoznavanje, "snimanje" i treniranje smera pre nego što se penjač odluči na penjanje kao prvi.
HODANJE - VAŠ DOPRINOS ZDRAVOM ŽIVOTU! Evo ZAŠTO je pešačenje KORISNO za vaše ZDRAVLJE!
- Penjanje u vođstvu (kao prvi - leading) Kod ovog načina savlađivanja uspona, penjač vuče uže za sobom i ubacuje ga u karabinere (komplete) koje postavlja sam, ili su unapred postavljeni duž smera. Zbog toga je vođenje teže od top rope penjanja. Osim toga, padovi su mnogo duži, i zavise od razmaka između kompleta.
- Penjanje na pogled (on sight) je način penjanja kada penjač ispenje smer iz prvog puta, a ne poseduje unapred nikakve informacije o načinu i savlađivanju tog smera. Uspon na pogled predstavlja najteži i najcenjeniji način penjanja. Pri bodovanju se vrednuje kao dve ocene teže. Na primer, smer težine VI- ispenjan na pogled računa se kao VIII
U zimskom periodu, treninzi se održavaju na veštackoj steni u pojedinim osnovnim školama i halama koje su adekvatno opremljene, dok se u letnjem periodu treninzi održavaju na prirodnim penjalištima kao što su Košutnjak, Kalemegdan i veštačke stene na Zemunskom keju i Adi Ciganliji.