Postoji određeno vreme kada se koji vitamin pije: Gvožđe ne smete na prazan stomak, ovo morate uzimati u isto vreme
Zimski period je poznat po tome što imamo naglašenu potrebu tokom hladnih dana da unosimo vitamine i zdrave namirnice kako bismo ojačali imunitet i sprečili prehlade.
Postoje brojni saveti koji su adekvatni i od velike pomoći pri postizanju ovog cilja, a to su vežbanje, kvalitetan san, balansirana ishrana, ali i suplementi vitamina, koji u poslednje vremene, pogotovo od početka pandemije imaju sve veće mesto u našoj dnevnoj rutini.
Međutim, veoma je važno kada i kako ih koristimo u toku dana ako želimo da deluju da najbolji mogući način.
Gvožđe se koristi u sklopu obroka
Kako navodi portal thehealthy.com idealno bi bilo da se gvožđe uzima na prazan stomak, ali budući da je poznato da ume da izazove mučninu, to nije pametno. Zato i za gvožđe i za neke druge suplemente savetuju da ih uzimamo uz obrok jer će tako najbolje da se razgrade. Uz to, kofein i mleko mogu da ometaju apsorpciju gvožđa, pa zato nije preporučljivo da se gvožđe uzima ujutru kada pijete čaj ili kafu ili jedete žitarice sa mlekom.
Magnezijum
Magnezijum ima dosta prednosti jer nam od njega, između ostalog, jačaju kosti, prolaze bolovi u mišićima, dobar je za zdravlje srca, a i odličan je za san. Zato je magnezijum najbolje uzimati pre spavanja – tada će se telo taman dovoljno opustiti, pa ćete ujutru biti odmorniji.
Važno je da koristite Vitamin C uvek u isto vreme
Vitamin C je izuzetno važan deo jakog imuniteta, jer se uz njega oslobađamo toksina iz tela. Ali, sa njegovom upotrebom treba da pripazite jer može da izazove mučninu ako se konzumira na prazan stomak. Zato pokušajte da vitamin C uzimate sa hranom svakog dana u isto vreme, tako da vam to postane navika, inače tačno vreme nije presudno budući da se ovaj vitamin brzo rastvara u telu.
Vitamini B kompleksa
Više vitamina iz B grupe čuvaju naše telo od mnogih opasnosti, a idealno vreme da ih uzmemo je pre podne, odnosno ujutru. Ovi vitamini daju energiju koja nam treba baš na početku dana i zato je jutro pravo vreme za vitamine B grupe.
Kalcijum
Ako uzimate kalcijum svaki dan da bi vam kosti bile jake, podelite dozu na dva dela i uzmite polovinu ujutru, a drugu polovinu uveče. Previše kalcijuma odjednom može da izazove probleme kod onih koji imaju povećan rizik od kamena u bubregu. Ženama starijim od 50 godina i muškarcima preko 71 godine potrebno je 1.200 mg kalcijuma dnevno, a mlađim muškarcima i ženama oko 1.000 mg dnevno. Iako možete dobiti kalcijum iz hrane, uključujući mlečne proizvode, suplementi mogu popuniti sve praznine. Ali imajte na umu da se samo 500 do 600 mg kalcijuma može apsorbovati odjednom, piše
Vitamin D
Ono što nas je pandemija naučila, između ostalog, je i važnost upotrebe vitamina D. Osobe koji nemaju dovoljno vitamina D mogu da budu izložene većem riziku od krhkih kostiju, gojaznosti, dijabetesa i drugih hroničnih stanja, pa i teških bolesti poput raka. Vitamin D je poznat kao vitamin sunca jer ga naše telo proizvodi kao odgovor na sunčevu svetlost. Zimi ga ne dobijamo dovoljno prirodnim putem, pa ga osim hranom, u ove dane unosimo i suplementima. Vitamin D je vitamin rastvorljiv u mastima, tako da ga treba uzimati sa – zdravim mastima, kažu stručnjaci. Što se doba dana tiče, nema pogrešnog trenutka, sve dok vitamin D uzimate uz odgovarajuću hranu poput orašastog voća, semenki, avokada, jaja...
Iako je generalno zdrava ishrana dovoljna da obezbedi dovoljan unos vitamina i suplemenata, ipak ponekad nam nedostaju određene specifične materije. Kao što im i ime govori, suplementi mogu da pruže nutritivno pojačanje kako bi organizam bio u potpunosti zdrav. Zato je neophodno da pazimo na pravilan unos i adekvatno vreme za upotrebu potrebnih vitamina.