Постоји одређено време када се који витамин пије: Гвожђе не смете на празан стомак, ово морате узимати у исто време
Зимски период је познат по томе што имамо наглашену потребу током хладних дана да уносимо витамине и здраве намирнице како бисмо ојачали имунитет и спречили прехладе.
Постоје бројни савети који су адекватни и од велике помоћи при постизању овог циља, а то су вежбање, квалитетан сан, балансирана исхрана, али и суплементи витамина, који у последње времене, поготово од почетка пандемије имају све веће место у нашој дневној рутини.
Међутим, веома је важно када и како их користимо у току дана ако желимо да делују да најбољи могући начин.
Гвожђе се користи у склопу оброка
Како наводи портал thehealthy.com идеално би било да се гвожђе узима на празан стомак, али будући да је познато да уме да изазове мучнину, то није паметно. Зато и за гвожђе и за неке друге суплементе саветују да их узимамо уз оброк јер ће тако најбоље да се разграде. Уз то, кофеин и млеко могу да ометају апсорпцију гвожђа, па зато није препоручљиво да се гвожђе узима ујутру када пијете чај или кафу или једете житарице са млеком.
Магнезијум
Магнезијум има доста предности јер нам од њега, између осталог, јачају кости, пролазе болови у мишићима, добар је за здравље срца, а и одличан је за сан. Зато је магнезијум најбоље узимати пре спавања – тада ће се тело таман довољно опустити, па ћете ујутру бити одморнији.
Важно је да користите Витамин Ц увек у исто време
Витамин Ц је изузетно важан део јаког имунитета, јер се уз њега ослобађамо токсина из тела. Али, са његовом употребом треба да припазите јер може да изазове мучнину ако се конзумира на празан стомак. Зато покушајте да витамин Ц узимате са храном сваког дана у исто време, тако да вам то постане навика, иначе тачно време није пресудно будући да се овај витамин брзо раствара у телу.
Витамини Б комплекса
Више витамина из Б групе чувају наше тело од многих опасности, а идеално време да их узмемо је пре подне, односно ујутру. Ови витамини дају енергију која нам треба баш на почетку дана и зато је јутро право време за витамине Б групе.
Калцијум
Ако узимате калцијум сваки дан да би вам кости биле јаке, поделите дозу на два дела и узмите половину ујутру, а другу половину увече. Превише калцијума одједном може да изазове проблеме код оних који имају повећан ризик од камена у бубрегу. Женама старијим од 50 година и мушкарцима преко 71 године потребно је 1.200 мг калцијума дневно, а млађим мушкарцима и женама око 1.000 мг дневно. Иако можете добити калцијум из хране, укључујући млечне производе, суплементи могу попунити све празнине. Али имајте на уму да се само 500 до 600 мг калцијума може апсорбовати одједном, пише
Витамин Д
Оно што нас је пандемија научила, између осталог, је и важност употребе витамина Д. Особе који немају довољно витамина Д могу да буду изложене већем ризику од крхких костију, гојазности, дијабетеса и других хроничних стања, па и тешких болести попут рака. Витамин Д је познат као витамин сунца јер га наше тело производи као одговор на сунчеву светлост. Зими га не добијамо довољно природним путем, па га осим храном, у ове дане уносимо и суплементима. Витамин Д је витамин растворљив у мастима, тако да га треба узимати са – здравим мастима, кажу стручњаци. Што се доба дана тиче, нема погрешног тренутка, све док витамин Д узимате уз одговарајућу храну попут орашастог воћа, семенки, авокада, јаја...
Иако је генерално здрава исхрана довољна да обезбеди довољан унос витамина и суплемената, ипак понекад нам недостају одређене специфичне материје. Као што им и име говори, суплементи могу да пруже нутритивно појачање како би организам био у потпуности здрав. Зато је неопходно да пазимо на правилан унос и адекватно време за употребу потребних витамина.