UŠNI VOSAK prvi signalizira ove OPASNE BOLESTI! "To nije stvar PARANOJE, već ozbiljan SIMPTOM koji se ne sme ignorisati"
Upozorenje lekara ukazuje na to da prekomerno nakupljanje ušnog voska može biti indikator ozbiljnijeg zdravstvenog problema. Promene u proizvodnji ušnog voska, koje se često ignorišu, mogu ukazivati na stanja poput lupusa, otitisa spoljašnjeg uha ili otoskleroze, stoga se preporučuje praćenje i reagovanje na bilo kakve promene kako bi se obezbedila pravovremena dijagnoza i lečenje
- Vaš ušni vosak može biti znak većeg zdravstvenog problema.
To je poslednje upozorenje koje su izdali lekari koji su pozvali ljude da ne ignorišu znake prekomernog nakupljanja voska uprkos nedavnim vestima da skoro 10 miliona ljudi u Engleskoj više ne može da pristupi besplatnim uslugama uklanjanja ušnog voska koje nudi NHS.
SAGORITE MASTI UZ POMOĆ HODANJA: Ovako će imati više efekta
PET FAKTORA utiču na MASNOĆU OKO STRUKA: Ovako ćete najlakše da smanjite obim stomaka
Kraljevski nacionalni institut za gluve osobe (RNID) saopštio je prošle nedelje da "ne postoji medicinski razlog" da NHS povuče usluge širom Engleske od 2019. godine, i upozorio da se oni koji ne mogu priuštiti privatno lečenje okreću privatnim praksama - metode uklanjanja koje se smatraju "opasnim".
Nakon tvrdnji RNID-a, jedan lekar je pozvao ljude da nastave da prate svoj ušni vosak i da se ne osećaju obeshrabrenim smanjenjem usluga, jer promene u proizvodnji ušnog voska mogu biti pokazatelj većeg problema koji još uvek zahteva posetu lekara radi dijagnoze i lečenja.
Doktorka Veronika Matutite je rekla za "Sun Health": - Iako se na ušnu mast često gleda kao na trivijalnu stvar, ona ima mnogo veći značaj nego što mi generalno priznajemo. Uvek govorim svojim pacijentima da obrate pažnju na svoja tela, čak i na najmanje znakove kao što su promene u ušnom vosku. Ne radi se o izazivanju paranoje, već o promovisanju svesti i proaktivnog upravljanja zdravljem. Upamtite, naše telo ima svoj način da signalizira nevolju; ponekad je to kroz nešto jednostavno kao što je ušna vosak.
Takođe je ukazala na tri različita stanja koja bi mogla da budu uzrok vašeg prekomernog ušnog voska, i da će svi zahtevati odlazak lekaru radi formalne dijagnoze ili prepisivanja lečenja.
Lupus
Lupus je dugotrajno stanje koje uzrokuje bol u zglobovima, osip na koži i umor. Stanje takođe može izazvati glavobolje, čireve u ustima, gubitak kose, gubitak težine, bol u grudima ili stomaku i depresiju. Prema dr Matutiteu, to takođe može izazvati prekomernu proizvodnju ušnog voska zbog "hronične upale" koja se može proširiti na uši i izazvati "nenormalnu proizvodnju ušnog voska".
Dr Matutite je rekla da pacijenti sa lupusom mogu primetiti promene u konzistenciji i boji ušnog voska, i iako je simptom "suptilan", ne treba ga zanemariti. Ne postoji lek za lupus, ali NHS preporučuje da posetite lekara opšte prakse ako često dobijete simptome stanja, jer je bolje upravljati ako se otkrije i leči rano. Tretmani za ovo stanje uključuju antiinflamatorne lekove i steroidne tablete.
Uvo plivača
Zvanično nazvano otitis spoljašnjeg uha, uho plivača je stanje koje uzrokuje oticanje i crvenilo spoljašnjeg ušnog kanala i često je bolno. Stanje je poznato kao uho plivača, jer ponovljeno izlaganje vodi može učiniti ušni kanal podložnijim zapaljenju, izvještava NHS.
Jedan od glavnih znakova plivačkog uha je prekomerni ušni vosak, koja takođe može uključivati ispuštanje tečnosti ili gnoja iz uha, kao i druge simptome uključujući bol u uhu, svrab u ušnom kanalu i neki privremeni gubitak sluha. Trebalo bi da posetite svog lekara opšte prakse ako imate plivačko uvo, jer će vam verovatno biti propisane kapi za uši koje mogu pomoći u poboljšanju simptoma.
Otoskleroza
Otoskleroza je problem sa kostima unutar vašeg uha koji uzrokuje postepeni gubitak sluha. Iako ovo stanje ne izaziva nužno prekomernu masnoću u ušima, dr Matutite je rekla da neki pacijenti često pogrešno shvataju svoje simptome za nakupljanje ušnog voska i ignorišu ih dok ne počnu da gube sluh.
Stanje se javlja kada se sićušna kost u vašem uhu, nazvana stapes, spoji sa drugim delovima uha i spreči vas da pravilno čujete. Prema NHS-u, trebalo bi da posetite lekara opšte prakse ako mislite da vam se sluh pogoršava ili ako redovno imate tinitus.
Otosklerozu možete lečiti hirurškim zahvatom za uklanjanje stapesa, što je obično "veoma uspešno" u poboljšanju sluha. Možda ćete dobiti i slušne aparate koji će vam pomoći da jasnije čujete stvari, ali oni neće sprečiti da se vaš sluh pogorša.
Kako lečiti nakupljanje ušnog voska kod kuće
NHS navodi da ušni vosak obično ispada sam od sebe i apsolutno nikada ne bi trebalo da koristite prste ili druge predmete kao što su pamučni štapići za uklanjanje ušnog voska, jer će ga to "gurnuti unutra" i pogoršati stvari.
Umesto toga, trebalo bi da pokušate da tretirate nakupljanje ušnog voska kapima maslinovog ili bademovog ulja. Da biste to uradili, lezite na bok sa obolelim uhom okrenutim nagore i stavite 2-3 kapi ulja koje ste izabrali u uvo. Nastavite da ležite na boku 5-10 minuta nakon stavljanja ulja i ponavljajte ove korake 3-4 puta dnevno tokom 3-5 dana.
- Tokom otprilike 2 nedelje, grudvice ušnog voska bi trebalo da ispadnu iz vašeg uha i vaši simptomi bi trebalo da se poboljšaju, kaže NHS. - Nema dokaza da sveće za uši ili usisivači za uši oslobađaju ušnog voska.