SAVETI PEDIJATRA - Dete ćete uz ovih par SMERNICA najlakše ZAŠTITI od VIRUSA, male promene koje dosta znače
Evo šta je potrebno da uradite!
Teško je prevenirati sve kapljične infekcije, posebno kada su deca u pitanju, uprkos vakcinaciji, ali uvek nešto možete da uradite kako bi lakše prebrodili period u kojem su one najizraženije.
Prvi MLAD MESEC u VODOLIJI ove godine donosi RASKRINKAVANJE mnogih tajni - Spremite se za pritisak i donošenje teških odluka
BROJ MOKRENJA GOVORI O ZDRAVLJU BUBREGA: Ako dnevno idete u WC više od OVOG BROJA, u velikom ste PROBLEMU
Pedijatri podržavaju ove korisne savete:
- Fiziološkim rastvorom ili rastvorom morske vode jednom do dva puta dnevno isperite detetu nos – osiguraćete dobru higijenu nosne šupljine i umanjiti šanse za infekcije grla, uha i pluća.
- Neka dete pere ruke toplom vodom i sapunom što češće, posebno po povratku kući i pre jela.
- Često provetravajte prostoriju u kojoj boravi i ne vodite ga u zatvorena mesta ili tamo gde cirkuliše veliki broj ljudi (tržni centri, bioskop, igraonice...).
- Ojačajte mališanu imunosistem zdravom i uravnoteženom ishranom. Svaki dan neka jede tople supe (ne vruće!), dosta voća, povrća i variva.
- Boravite na svežem vazduhu bez obzira na vremenske prilike, odnosno bez obzira na jaču hladnoću, ali dete uvek toplo obucite i pazite da ostane zakopčano i utopljeno.
- Virus gripa može znatno da oslabi detetov organizam i produži vreme oporavka, u tom slučaju će trajati oko mesec dana. Budite strpljivi i posvetite mu punu pažnju primenjujući savete pedijatra.
- Klinci su zarazniji od odraslih i duže šire virus, kod njih se grip razvija brže od prehlade i praćen je visokom temperaturom (do 41 stepen), iscrpljenošću, glavoboljom, bolovima u mišićima, dezorijentisanošću (simptomi variraju od deteta do deteta), pa ako posumnjate da je dete dobilo grip, najbolje je da odete kod doktora koji će brzim testom na brisu iz nosa utvrditi da li je reč zaista o gripu, streptokoknoj ili nekoj drugoj upali.