Pretučena Tamara Đurić, IMA HEMATOM NA GLAVI - Evo koliko OPASNE KOMPLIKACIJE i posledice mogu biti od ovakvog udarca
Situacija vrlo lako može da se zakomplikuje u slučaju ovakve povrede.
Starleta Tamara Đurić (35) prijavila je danas policiji da je bivši dečko M. Đ. (36) napao i pretukao u Beogradu na vodi, gde on živi.
Kako Kurir saznaje, policija je bila na licu mesta i uzela izjavu od Tamare Đurić.
- Starleta je izjavila da se posvađala sa bivšim dečkom, a da je on potom udario svojom glavom u čelo, a zatim nastavio da je šutira po telu - otkriva izvor.
Prema njegovim rečima, Tamara Đurić je izjavila i da ima hematom na glavi od udarca.
Hematom na glavi vrlo često može izazvati.
- potres mozga: povreda mozga pri kojoj možete biti pri svesti, osećati se ošamućeno ili imati vizuelne promene, glavobolje,
- bol u vratu ili druge promene u kognitivnim funkcijama
- kontuzija mozga: povreda pri kojoj manje krvarenje može da izazove otok mozga
- fraktura lobanje: pukotina koja se usled povrede napravi u lobanji, a ponekad slomljene kosti lobanje mogu prodreti u mozak,
- izazvati krvarenje i tako dovesti do još jedne povrede
- slomljene kosti lobanje takođe mogu da pocepaju (preseku) neku od arterija u lobanji i izazovu nakupljanje krvi koja pritiska
- mozak, poznato kao epiduralni hematom
- hematomi: nakupljanje krvi unutar lobanje pored mozga ili izvan lobanje ispod vlasišta, može se pojaviti odmah po povredi ili čak i neki dna kasnije.
- Od blagih povreda do težih traumatskih povreda glave i mozga
Hematomi na mozgu
Hematomi, posebno epiduralni ili subduralni, jedan su od prvih načina na koji se traumatske bolesti glaveTBI mogu manifestovati, kaže dr Anthony P. Kontos, načelnik University of Pittsburgh Medical Center Sports Medicine Concussion Program.
Epiduralni hematom podrazumeva krvarenje iz puknutog krvnog suda u prostoru između lobanje i moždane ovojnice. Subduralni hematom odnosi se na krvarenje iz rupturiranog krvnog suda između ovojnice i područja neposredno izvan mozga (arahnoida).
U umerene do teške TBI takođe spadaju i kontuzije, modrice i hematomi moždanog tkiva, kao i hemoragije, intracerebralne i subarahnoidne. Tada je prisutno aktivno krvarenje. Bilo koja vrsta krvarenja ili otoka u lobanji može povećati pritisak u mozgu (intrakranijalni pritisak), što je po život opasno stanje, koje može dovesti do ozbiljnog oštećenja mozga ili smrti.
Traumatske povrede mozga mogu napredovati kroz stepene, zbog čega je važno pratiti simptome.
Ovo su neke od mogućih manifestacija:
- osetljivost na svetlost ili buku
vrtoglavica ili problemi sa ravnotežom
umor i nedostatak energije
glavobolje
mučnina ili povraćanje
problemi sa vidom
problemi sa pažnjom ili koncentracijom
osećaj usporenosti
moždana magla ili zamagljen vid
problemi sa kratkoročnim ili dugoročnim pamćenjem
problemi sa jasnim razmišljanjem
anksioznost ili nervoza
razdražljivost
pajačana senzitivnost
tuga ili apatija
poteškoće sa snom ili preterano spavanje.
Kada treba tražiti medicinsku pomoć nakon povrede glave
Čak i ako je blaga povreda glave u pitanju, trebalo bi da vas pogleda lekar. Potresi mozga mogu pogoršati neke postojeće probleme kao što su migrene, lošije kretanje, anksioznost i poremećaji raspoloženja.
Istraživanja kažu da je u slučaju laganih simptoma i blage trumatske povrede potrebno potražiti pomoć u najdužem roku od nedelju dana. Jedna studija iz 2020. je pokazala da su se ljudi koji su zadobili blažu traumatsku povredu glave i zatražili medicinsku pomoć u tom roku brže oporavili od onih koji su čekali duže, piše eKlinika.