Recept za BOŽIĆNU ČESNICU Ane Ivanović oduševio domaćice širom SRBIJE - Priprema ga po TRADICIONALNOJ recepturi, ispoštovala sve OBIČAJE
Bivša teniserka objavila je kako izgleda priprema česnice u njenom domu
Pre dve godine, bivša srpska teniserka Ana Ivanović oduševila je svoje pratioce na društvenim mrežama kada je podelila fotografiju božićne česnice, koju je pripremila sa puno pažnje i ljubavi. Na fotografiji je bila vidljiva prelepo dekorisana česnica, a Ana je u opisu dodala dirljiv i srdačan poruku: „Hristos se rodi. Srećan Božić svima koji danas slave, uživajte u danu sa svojom porodicom i prijateljima. Puno ljubavi, Ana“.
Ova objava nije samo bila dokaz Anine posvećenosti porodičnim vrednostima i tradiciji, već i sjajan primer kako se može spojiti i poštovati i srpska i nemačka božićna tradicija. Naime, Ana, koja je u braku sa nemačkim fudbalerom Bastijanom Švajnštajgerom, vešto balansira između običaja iz svog domaćeg kraja i onih koji su postali deo njenog života kroz brak.
Tradicija srpske česnice u domu Ane Ivanović
Za Anu Ivanović, Božić je uvek poseban trenutak za porodičnu harmoniju i ljubav. Božićna česnica koju je pripremila tog dana bila je u skladu sa pravim srpskim običajem. Po tradicionalnoj recepturi, Ana je napravila česnicu sa simboličnim iznenađenjem u unutrašnjosti, što je običaj koji se praktikuje u mnogim srpskim domovima. U česnicu se stavlja novčić, a onaj ko ga pronađe, smatra se srećnikom za celu godinu.
Uz to, Ana je uvek isticala da i njen muž Bastijan ima svoje praznične običaje, pa su tako praznični trenuci u njihovom domu pravo spajanje dve tradicije. Iako je Bastijan odrastao u Nemačkoj, gde se praznici obeležavaju na svoj specifičan način, njegov odnos prema porodici i običajima uopšte nije isključen, već se lepo uklopio u srpske tradicije koje Ana s ljubavlju neguje.
Porodična ljubav i jedinstvo
Ana i Bastijan, kao i mnoge druge porodice, shvataju koliko su običaji važni za očuvanje porodičnih vrednosti, a praznici kao Božić pružaju savršen trenutak da te vrednosti pokažu. S obzirom na to da su često na različitim mestima zbog obaveza, trudili su se da svaki Božić provedu zajedno sa najbližima, stvarajući posebne uspomene.
Recept Ane Ivanović za česnicu
Sastojci potrebni za česnicu su:
- 600 grama brašna,
- 3 jaja,
- 2dl mleka,
- jedna kašičica šećera,
- 21 gram kvasca,
- 100 grama margarina
Mleko i jaja ostavite da odstoje na sobnoj temperaturi, nemojte ih stavljati u smesu direktno izvađene iz frižidera. Malo mleka odvojite za kvasac i najpre ga malo podgrejte, kako bi se kvasac pre aktivirao. U činiju sa zagrejanim mlekom dodati kašičicu šećera i onda izdrobiti i umutiti sveži kvasac. Ostavite kvasac da se aktivira oko 10 do 15 minuta.
U vanglu dodajte veći deo brašna tipa 400 ali nemojte sve, jer ćete kasnije dodavati brašno po potrebi. U brašno stavite kvasac koji je narastao, a onda 100 grama margarina ili putera, 2 jaja i ostatak mleka.
Sve dobro mešajte i dodajte ono što vam je ostalo od brašna i posolite po ukusu. Mesite brašno sve dok se više ni malo ne bude lepilo za ruke. A potom ga prekrijte folijom ili krpom i ostavite da “odmori” oko sat vremena. Za to vreme bi trebalo da se duplira veličina testa.
Pre nego što nastavite da mesite testo, premažite okrugli pleh margarinom ili puterom i obložite pleh papirom za pečenje.
Po radnoj površini možete posuti malo brašna.
Kada se testo razvlači treba da bude masnije, te ako vidite da više ne možete da ga razvlačite stavite malo ulja na ruke i nastavite sa izvlačenjem. Ukoliko vam i dalje ne ide, ostavite testo na nekih 15 minuta sa strane, dok pripremate ostatak pogače pa se vratite pletenici.
Česnicu možete oblikovati kao pogaču, ili praviti manje „ružice“ koje ćete ređati jednu do druge u okruglom plehu. Obod česnice možete ukrasiti malom pletenicom od testa, ukoliko je pripremate kao klasičnu pogaču.
Prema običaju, u česnicu se stavlja novčić, koji se prethodno otkuvao 15 minuta u kipućoj vodi, dezinfikovao i umotao u alu-foliju. Takođe u česnicu se ponegde ubacuju i zrna suvog grožđa, pasulja ili pšenice, dren, koji imaju simboličko značenje da godina bude slatka i da ukućani budu zdravi.
Oblikovanu česnicu premažite umućenim jajetom kako bi dobilo onu lepu žućkastu, rumenu boju prilikom pečenja. Peče se prvih 15 minuta na 200 stepeni, a ako primetite da se do tad česnica lepo zarumenela prekrijte alu folijom i pecite još 15, 20 minuta.
Proverite da li je česnica spremna tako što ćete testo blago probosti čačkalicom ili viljuškom. Ako na viljušci ostaju tragovi testa, znači da česnicu treba još malo dopeći.