Рецепт за БОЖИЋНУ ЧЕСНИЦУ Ане Ивановић одушевио домаћице широм СРБИЈЕ - Припрема га по ТРАДИЦИОНАЛНОЈ рецептури, испоштовала све ОБИЧАЈЕ
Бивша тенисерка објавила је како изгледа припрема чеснице у њеном дому
Пре две године, бивша српска тенисерка Ана Ивановић одушевила је своје пратиоце на друштвеним мрежама када је поделила фотографију божићне чеснице, коју је припремила са пуно пажње и љубави. На фотографији је била видљива прелепо декорисана чесница, а Ана је у опису додала дирљив и срдачан поруку: „Христос се роди. Срећан Божић свима који данас славе, уживајте у дану са својом породицом и пријатељима. Пуно љубави, Ана“.
Ова објава није само била доказ Анине посвећености породичним вредностима и традицији, већ и сјајан пример како се може спојити и поштовати и српска и немачка божићна традиција. Наиме, Ана, која је у браку са немачким фудбалером Бастијаном Швајнштајгером, вешто балансира између обичаја из свог домаћег краја и оних који су постали део њеног живота кроз брак.
Традиција српске чеснице у дому Ане Ивановић
За Ану Ивановић, Божић је увек посебан тренутак за породичну хармонију и љубав. Божићна чесница коју је припремила тог дана била је у складу са правим српским обичајем. По традиционалној рецептури, Ана је направила чесницу са симболичним изненађењем у унутрашњости, што је обичај који се практикује у многим српским домовима. У чесницу се ставља новчић, а онај ко га пронађе, сматра се срећником за целу годину.
Уз то, Ана је увек истицала да и њен муж Бастијан има своје празничне обичаје, па су тако празнични тренуци у њиховом дому право спајање две традиције. Иако је Бастијан одрастао у Немачкој, где се празници обележавају на свој специфичан начин, његов однос према породици и обичајима уопште није искључен, већ се лепо уклопио у српске традиције које Ана с љубављу негује.
Породична љубав и јединство
Ана и Бастијан, као и многе друге породице, схватају колико су обичаји важни за очување породичних вредности, а празници као Божић пружају савршен тренутак да те вредности покажу. С обзиром на то да су често на различитим местима због обавеза, трудили су се да сваки Божић проведу заједно са најближима, стварајући посебне успомене.
Рецепт Ане Ивановић за чесницу
Састојци потребни за чесницу су:
- 600 грама брашна,
- 3 јаја,
- 2дл млека,
- једна кашичица шећера,
- 21 грам квасца,
- 100 грама маргарина
Млеко и јаја оставите да одстоје на собној температури, немојте их стављати у смесу директно извађене из фрижидера. Мало млека одвојите за квасац и најпре га мало подгрејте, како би се квасац пре активирао. У чинију са загрејаним млеком додати кашичицу шећера и онда издробити и умутити свежи квасац. Оставите квасац да се активира око 10 до 15 минута.
У ванглу додајте већи део брашна типа 400 али немојте све, јер ћете касније додавати брашно по потреби. У брашно ставите квасац који је нарастао, а онда 100 грама маргарина или путера, 2 јаја и остатак млека.
Све добро мешајте и додајте оно што вам је остало од брашна и посолите по укусу. Месите брашно све док се више ни мало не буде лепило за руке. А потом га прекријте фолијом или крпом и оставите да “одмори” око сат времена. За то време би требало да се дуплира величина теста.
Пре него што наставите да месите тесто, премажите округли плех маргарином или путером и обложите плех папиром за печење.
По радној површини можете посути мало брашна.
Када се тесто развлачи треба да буде масније, те ако видите да више не можете да га развлачите ставите мало уља на руке и наставите са извлачењем. Уколико вам и даље не иде, оставите тесто на неких 15 минута са стране, док припремате остатак погаче па се вратите плетеници.
Чесницу можете обликовати као погачу, или правити мање „ружице“ које ћете ређати једну до друге у округлом плеху. Обод чеснице можете украсити малом плетеницом од теста, уколико је припремате као класичну погачу.
Према обичају, у чесницу се ставља новчић, који се претходно откувао 15 минута у кипућој води, дезинфиковао и умотао у алу-фолију. Такође у чесницу се понегде убацују и зрна сувог грожђа, пасуља или пшенице, дрен, који имају симболичко значење да година буде слатка и да укућани буду здрави.
Обликовану чесницу премажите умућеним јајетом како би добило ону лепу жућкасту, румену боју приликом печења. Пече се првих 15 минута на 200 степени, а ако приметите да се до тад чесница лепо заруменела прекријте алу фолијом и пеците још 15, 20 минута.
Проверите да ли је чесница спремна тако што ћете тесто благо пробости чачкалицом или виљушком. Ако на виљушци остају трагови теста, значи да чесницу треба још мало допећи.