"RECITE MI ŠTA DA RADIM?" Ove rečenice nikada ne treba da izgovarate kod psihoterapeuta!
Nije na odmet znati...
U današnje vreme, odlazak kod psihijatra tj. psihoterapeuta je sasvim prirodna i prihvaćena stvar, s obzirom na to da je i psihičko zdravlje podjednako, ako ne i važnije od fizičkog.
Da biste imali uspešnu terapiju, potrebno je da budete iskreni, ali ove rečenice ipak izbegavajte...
SMRŠALA SAMO 4.5 KG? Voditeljku napali da deli neistine o svojoj kilaži, a ona OVAKO uzvratila! (FOTO)
Zove se ZELENA DIJETA, ali uključuje i meso! Za 15 dana videćeš PRAVE rezultate, a pritom NEĆEŠ BITI GLADNA!
OD MESA DO SLATKIŠA: Šta sve treba da jedu deca od 6 meseci do 5 godina!
"U potpunosti se slažem."
Naravno da je poželjno da bude slaganja na ovim sesijama i da svima bude prijatno, jer samo tako može doći do napretka. Međutim, ako pacijent prihvata sve što terapeut kaže bez pogovora i ikakvog kriticizma, to može dovesti do opuštanja i stagnacije. Postoji šansa da vam u potpunosti odgovara nečiji stil terapije, ali ako postoji nešto što vam smeta, bolje je ukazati na to nego ćutati. Takođe je u redu ako vam neko jednostavno ne odgovara, u kom slučaju treba potražiti drugog psihoterapeuta.
"I Vi biste uradili isto, zar ne?"
Kao i u bilo kom drugom odnosu, nikome ne treba stavljati reči u usta i unapred pretpostavljati koje je njegovo mišljenje. Psihoterapeut će vam svakako reći šta misli o nekoj situaciji ili postupku, ali nema potrebe sebe izjednačavati sa njim ili njom, jer to je vaš život, a ne njihov. Ovo je direktno povezano sa time što se u takvoj situaciji osećamo ranjivo i zato pokušavamo da igramo na kartu poistovećivanja i pozitivnog fidbeka. Poverenje treba graditi polako i oprezno.
"Kažite mi šta da uradim."
Uloga psihoterapeuta je da pomogne pacijentima da se osećaju jače i da imaju više samopouzdanja nego kada su prvi put ušli u njegovu kancelariju. Oni nisu neko ko treba da upravlja našim životom, niti da donosi odluke umesto nas. Nikad se ne treba toliko isključiti iz sopstvenog života da pomislite da bi neko drugi bolje išao kroz njega, samo treba slušati opšte savete i ponašanju i zajedno doći do mogućih uzroka problema. A vaše reakcije zavise isključivo od vas i od toga koliko ste napredovali u međuvremenu.