TOPLA, PA HLADNA VODA: Koliko je zaista dobro da se tuširate na ovakav način
Šta kažu stručnjaci?
Verujemo da ste mnogo puta čuli kako je tuširanje sistemom topla – hladna voda naizmenično ustvari veoma dobro za vaše zdravlje.
Ovo LEKARI RADE kako bi što pre PREKINULI PREHLADU - Nekoliko saveta da simptomi što pre prođu
Doktorka objašnjava kako izgleda pravilna INTIMNA NEGA vagine: Ovo je 7 ZLATNIH PRAVILA! Žene u ovome VEOMA GREŠE
Prekida NADUTOST I GASOVE - Ovaj napitak je PRIRODNI PROBIOTIK, podstiče rad creva i metabolizam
Kažu da ovaj ritual razbuđuje telo, a sprečava se i pojava ozbiljnije upale mišića. To nije sve. Ovaj način tuširanja ima mnogo benefita. Neki čak veruju da zahvaljujući tome možete ne samo da očvrsnete telo, već i da se izlečite od mnogih bolesti.
Tehnika kontrastnog tuša sastoji se u kratkotrajnoj smeni tokova hladne i tople (mlake) vode. Zbog oštrine temperaturnih promena, telo doživljava okolnu temperaturu kao ekstremnu i mobiliše resurse tela, što pruža niz ozbiljnih zdravstvenih koristi.
Tuširanjem kardiovaskularni trening
Da bi se izbeglo pregrevanje ili hipotermija, krvni sudovi trenutno reaguju na spoljašnje uticaje: u toploj vodi se šire, a u hladnoj se sužavaju. Zbog takvih kontrakcija i ekspanzija oni treniraju. Za sve nas, voda se doživljava kao vruća je ona iznad telesne temperature, hladna – ispod 20°C. Da bi se izbegli problemi sa srcem ili velikim arterijama, kontrastni tuš treba praktikovati na isti način kao i svaki trening – glatko i postepeno.
Počnite sa malim temperaturnim razlikama: stepen tople vode ne bi trebalo da prelazi 36-40 ° C, a hladne – 20-18 ° C. Kako se navikavate na stalni trening, možete smanjiti stepen vode. Preporučljivo je to činiti najmanje mesec dana. U idealnom slučaju, pokušajte da temperaturnu razliku svedete na minimum – topla voda bi na kraju trebalo da se „ohladi“ na trideset stepeni (malo hladnije od prirodne telesne temperature), a hladna voda na petnaest. Ako ste početnik, počnite i završite toplim tušem, postepeno „hlađujući“ poslednji korak dok ne završite tuširanje hladnim tušem.
Bolji metabolizam
Kada telo da znak da je hladno, mozak ubrzava cirkulaciju krvi kako bi brže zagrejao smrznute delove tela. Pošto je kod kontrastnog tuša hlađenje suviše kratkotrajno da bi izazvalo značajna oštećenja tkiva, kao rezultat postupka samo se ubrzava protok krvi i telo dobija punu zasićenost kiseonikom. Takođe, ne zaboravite da se uz bilo koji stres oslobađa kortizol – hormon odgovoran za održavanje energetskih resursa tela. Ona nas „mobiliše“ i budi, stimuliše mišićnu aktivnost i bukvalno nas puni snagom i energijom. Zbog toga je kontrastni tuš tako dobar ujutru iu kombinaciji sa treningom.
Daje lepotu i mladost celom telu
Topla voda čini kožu glatkom i nežnom, dok je hladna zateže. Stoga je kontrastni tuš jedan od glavnih saveznika onih koji brinu o svom izgledu. Nakon procedure, koža ne samo na licu, već i po celom telu je zategnuta, postaje elastična i dugo zadržava ton. I ovde se krije još jedan bonus: kada se tuširate kontrastnim tušem, tvrde krpe za pranje i dodatna kozmetika se ne koriste. Ovo omogućava ne samo smanjenje troškova potpuno nepotrebne kozmetike, već i manje mehanički povredu epidermisa.
Koža se obnavlja na prirodan način, bez gubitka prirodne elastičnosti i lepote. Po želji, kontrastni tuš se može kombinovati sa drugim tretmanima za telo. Masaže, obloge, posete bazenu i sauni će upotpuniti efekat, ali ovde je glavna stvar da ne preterujete – ne bi trebalo da radite sve u jednom danu i preopterećujete telo. Da biste napravili najbolji raspored za samopomoć, konsultujte se sa specijalistom o tome.
Naizmenično tuširanje toplom i hladnom vodom jača telo
Redovno smenjivanje vode na različitim temperaturama čini telo izdržljivim i otpornijim na pregrevanje i hipotermiju. Takođe, redovnom procedurom jača se imunitet, što znači da se smanjuje osetljivost organizma na viruse.
Jednom rečju, ovaj tuš je izuzetno korisna i čak prijatna stvar. Ali ne bi trebalo da ga smatrate panacejom za sve bolesti i treningom koji možete da vežbate bez razmišljanja o posledicama. Jedan od glavnih mitova o kontrastnom tušu zasniva se na ideji da navodno pomaže da se izgubi težina. Ovo nije tačno. Masno tkivo se ne uništava samo time što se tuširate hladnom pa toplom vodom. Da, stanje kože će se poboljšati, ali da biste „protresli“ masnoću koja se nalazi ispod nje, morate voditi aktivan životni stil, vežbati i pravilno jesti.
Ali oprezno, ovakvom tuširanju bi trebalo da pristupe pažljivo oni koji imaju hroničnu bolest bubrega, cistitis, tonzilitis ili druge respiratorne bolesti. Pre nego što započnete praksu, konsultujte se sa svojim terapeutom i razgovarajte o tome da li je kontrastni tuš prikladan i koristan za vas.