UPOZORENJE NA NEOBIČNU BOLEST KOJA SE ŠIRI PLANETOM: Češće se javlja zimi, a može da je izazove i tuširanje
Javlja se u svakom životnom dobu, a najčešća je kod mladih sa još nekom alergijom
Najviše se govori o alergiji na polen, a dok se alrgija na hladnoću skoro i ne pominje. Ipak, ovo je stvarno oboljenje koje se najčešće javlja u zimskim mesecima. Spada u takozvane fizičke urtikarije, kada jedan stimulans, u ovom slučaju hladnoća, izaziva oticanje i druge simptome na određenim delovima tela.
Alergija će se ispoljiti nakon kontakta sa hladnim vazduhom, tečnostima ili predmetima, a već u prvih nekoliko minuta pojaviće se svetlocrveni, elastični i čvrsti otoci koji svrbe nakon zagrevanja.
-Bolest se javlja u svakom životnom dobu, a najčešća je kod mladih koji već imaju neku drugu alergiju – objašnjava pulmolog i alergolog ass. dr sc. med Sanja Hromiš.
Ova krvna grupa NE PODNOSI STRES: Zbog toga su skloniji BROJNIM BOLESTIMA, njihova slabost se vidi na kilometar
"Da li su SVA DECA VAŠA?" Jelena nam je otkrila KAKO U SRBIJI izgleda život sa ČETVORO DECE
“Čak i u Africi ljudi pate od hladne urtikarije, osipa na koži u vidu plikova različitih veličina. Ovo stanje se javlja kada je osoba izložena niskoj temperaturi ili u kontaktu sa hladnim predmetom, pa telo reaguje i ispoljava ove simptome. Alergija na hladnoću se češće javlja zimi, ali je prisutna i tokom leta. Ređe manifestacije ovog stanja su dermatitis ili curenje nosa“, objasnila je Natalija Malceva, specijalista Gradskog centra za alergologiju i imunologiju Gradske kliničke bolnice u Moskvi.
Dermatovenerolog Giljana Sangadžijeva je objasnila zašto se ovo stanje uopšte javlja. Ponekad je uzrok genetska predispozicija, a može biti i posledica nekih prethodnih oboljenja poput sifilisa, mononukleoze ili bolesti jetre.
Ovakva reakcija se može javiti ne samo usled drastične promene spoljašnje temperature, već i prilikom plivanja u hladnom bazenu, pa čak i slučaju tuširanja naizmenično toplom i hladnom vodom.
U nekim slučajevima, alergija na hladnoću može biti veoma opasna. Zbog pojačane osetljivosti tela, može doći do anafilakse ukoliko je osoba ponovo izložena niskim temperaturama. Tada se manifestuje oštrim bolom, otocima, drastičnim padom krvnog pritiska. Rizik od smrti u slučaju anafilakse je od 10 do 20 odsto.
Za osobe koje ne pate od ove bolesti, hladan vazduh zapravo može biti veoma koristan po zdravlje. Pomaže da se ubrza metabolizam, ojača nervni sistem, smanji intoksikacija i uspori puls. Zapravo, terapija hladnim vazduhom se primenjuje i u lečenju plućne i osteoartikularne tuberkuloze.