УПОЗОРЕЊЕ НА НЕОБИЧНУ БОЛЕСТ КОЈА СЕ ШИРИ ПЛАНЕТОМ: Чешће се јавља зими, а може да је изазове и туширање
Јавља се у сваком животном добу, а најчешћа је код младих са још неком алергијом
Највише се говори о алергији на полен, а док се алргија на хладноћу скоро и не помиње. Ипак, ово је стварно обољење које се најчешће јавља у зимским месецима. Спада у такозване физичке уртикарије, када један стимуланс, у овом случају хладноћа, изазива отицање и друге симптоме на одређеним деловима тела.
Алергија ће се испољити након контакта са хладним ваздухом, течностима или предметима, а већ у првих неколико минута појавиће се светлоцрвени, еластични и чврсти отоци који сврбе након загревања.
-Болест се јавља у сваком животном добу, а најчешћа је код младих који већ имају неку другу алергију – објашњава пулмолог и алерголог ass. др сц. мед Сања Хромиш.
Ова крвна група НЕ ПОДНОСИ СТРЕС: Због тога су склонији БРОЈНИМ БОЛЕСТИМА, њихова слабост се види на километар
"Да ли су СВА ДЕЦА ВАША?" Јелена нам је открила КАКО У СРБИЈИ изгледа живот са ЧЕТВОРО ДЕЦЕ
“Чак и у Африци људи пате од хладне уртикарије, осипа на кожи у виду пликова различитих величина. Ово стање се јавља када је особа изложена ниској температури или у контакту са хладним предметом, па тело реагује и испољава ове симптоме. Алергија на хладноћу се чешће јавља зими, али је присутна и током лета. Ређе манифестације овог стања су дерматитис или цурење носа“, објаснила је Наталија Малцева, специјалиста Градског центра за алергологију и имунологију Градске клиничке болнице у Москви.
Дерматовенеролог Гиљана Сангаџијева је објаснила зашто се ово стање уопште јавља. Понекад је узрок генетска предиспозиција, а може бити и последица неких претходних обољења попут сифилиса, мононуклеозе или болести јетре.
Оваква реакција се може јавити не само услед драстичне промене спољашње температуре, већ и приликом пливања у хладном базену, па чак и случају туширања наизменично топлом и хладном водом.
У неким случајевима, алергија на хладноћу може бити веома опасна. Због појачане осетљивости тела, може доћи до анафилаксе уколико је особа поново изложена ниским температурама. Тада се манифестује оштрим болом, отоцима, драстичним падом крвног притиска. Ризик од смрти у случају анафилаксе је од 10 до 20 одсто.
За особе које не пате од ове болести, хладан ваздух заправо може бити веома користан по здравље. Помаже да се убрза метаболизам, ојача нервни систем, смањи интоксикација и успори пулс. Заправо, терапија хладним ваздухом се примењује и у лечењу плућне и остеоартикуларне туберкулозе.