UPOZORENJE ZA RODITELJE: Kifoza kod tinejdžera! Kako savremeni život oblikuje našu kičmu
Ako ste primetili da se vaše dete sve više naginje napred dok hoda, sedi ili se žali na umor u leđima, niste sami.
Možda mislite da je to samo deo odrastanja, ali zapravo ove naizgled bezazlene navike mogu biti simptomi kifoze.
Zato ćemo u ovom članku istražiti koji su simptomi, šta je čini sve učestalijom i kako možete pomoći svojim tinejdžerima u borbi protiv ovog satnja.
Šta je kifoza?
Kifoza je termin koji opisuje povećano zaokruživanje kičme kada se gleda sa boka. Kada je kifoza povećana, neki ljudi je nazivaju „okrugla leđa“ ili „grbavac”. Normalna kičma ima ravan izgled kada se gleda sa prednje ili leđa, i nekoliko blagih krivina kada se gleda sa strane. Područje grudnog koša je normalno zaokruživanje koje se naziva torakalna kifoza, dok u donjem delu kičme postoji suprotna krivina nazvana lumbalna lordoza. Dve suprotne krivine kičme rade zajedno da obezbede ravnotežu i uspravno držanje. Normalna torakalna kičma se sastoji od dvanaest pršljenova, svaki sa dva rebra, sa oznakom T1-T12 (T za grudni koš) odozgo do dna. Prirodna, normalna zaobljenost grudnog koša kičmu može da izmeri vaš lekar na rendgenskom snimku, i obično se kreće od 10° do 45°.
Ove vrste kifoze najčešće nepovoljno utiču na decu i adolescente, dok je stečena kifoza podvrsta koja se može razviti nešto kasnije:
- Kongenitalna kifoza
- Posturalna kifoza
- Šojermanova kifoza
-
Stečena kifoza (u zrelijem dobu)
Pacijenti sa kifozom često imaju loše držanje i žale se na bol u leđima koji može ometati svakodnevne aktivnosti. Veća je verovatnoća da će kifoza biti bolna kada je vrh (najugaoniji deo) u srednjem do donjem delu leđa umesto u gornjem delu leđa. U teškim slučajevima, deca možda neće moći da leže na leđima bez nekoliko jastuke ispod glave. Povećana kifoza se može klasifikovati kao strukturna ili ne-strukturalne.
Možete li živeti normalnim životom sa kifozom?
Prekomerna zakrivljenost može uticati na vaše telo i otežati stajanje. Većinu vremena, kifoza ne izaziva zdravstvene probleme niti je potreban medicinski tretman. Ali, to može učiniti da se osećate samosvesno o tome kako izgledate. U teškim slučajevima, kifoza može izazvati bol ili probleme sa disanjem.
Kada treba da brinete o kifozi?
Međutim, krivina veća od 45 stepeni, obično od 50 stepeni smatra se preteranom. Ponekad kifoza ne izaziva nikakve simptome osim što leđa izgledaju abnormalno zakrivljena ili pogrbljena. Međutim, u nekim slučajevima stanje uzrokuje: bol u leđima i ukočenost.
Možete li popraviti svoje držanje sa 14 godina?
Prilagođene vežbe i istezanja se prepisuju tinejdžerima kako bi ojačali slabe mišiće, poboljšali fleksibilnost i ispravili posturalnu neravnotežu. Ove vežbe ciljaju na određene mišićne grupe kako bi unapredile bolje držanje i povratile ravnotežu u mišićno-skeletni sistem.
Možete li sami da ispravite kifozu?
Vežbe za korekciju držanja i jačanje mišića su veoma efikasne za osobe sa posturalnom kifozom. Pored ciljanja i korekcije kifoze, ove vežbe se takođe mogu preporučiti za ukupnu snagu i fleksibilnost. Ovo je posebno relevantno u slučajevima kao što je Šojjermanova bolest.
Da li postoje ortopedska pomagala za kifozu?
Da, postoje različiti proizvodi koje možete pronaći u radnjama koje se bave prodajom ovih atrikala. To su obično već fabrički napravljeni mideri (pojasevi) koji su u većini slučajeva blago rastegljivi i napravljeni su od izdržljivog tekstila. Lako se nameštaju, kako bi pacijenti mogli samu da ga obuku bez pomoći druge osobe. Međutim, često je preporuka da se oni naprave po meri, i ortotičari ih prave od plastike kako bi se kičma što brže ispravila. Tinejdžeri ih nose preko majice i to tokom 24 sata, ukoliko je deformitet ozbiljan. U slučaju da je situacija tek u povoju, mider se može nositi i kraće. Ali, pre svega dete mora prvo da pregleda lekar, pa na osnovu tog izveštaja može potražiti mider.
Zašto je moje držanje tako loše sa 16 godina?
U pitanju je posturalna kifoza. Tinejdžeri koji se mnogo povijaju mogu razviti zaobljena leđa. U današnje vreme kao jedan od glavhih krivaca navodi se mobilni telefon, tačnije previše vremena koje tinejžeri provode u tom položaju, i telo se na njega navikava.
Kifoza kod odrasle osobe i da li je moguće poboljšanje
U slučajevima posturalne kifoze, one ne samo da su veoma izlečive, već se mogu i potpuno preokrenuti ako se otklone loše posturalne navike i navike kretanja koje su izazvale njen razvoj. Ovo obično uključuje: Ispravljanje loših navika u držanju. Integrisanje vežbi ekstenzije kičme i jačanja tela u rutinu.
Zaključujemo, ako primetite da simptomi traju, neizostavno treba dete da odvedete lekaru, jer jako je bitno u kojoj fazi se deformitet otkrije.