KOŽA ĆE ZABLISTATI
Uradite jednu stvar ODMAH NAKON BUĐENJA, traje 10 sekundi - Popravlja varenje, ubrzava metabolizam i rad mozga, uklanja toksine
Minimalan trud, neće vas koštati ništa, a efekti će vas oduševiti. Obratite pažnju kako se lakše i bolje budite iz dana u dan.
Konzumiranje vode je ključno za razne procese u organizmu. Posebno se ističe važnost ispijanja čaše vode čim se probudite.
Zdravstvene prednosti konzumiranja vode
Mišel Kardel, nutricionistica i viša direktorka globalnog kliničkog istraživanja i ishrane na "WeightWatchers", naglašava da je unos vode ključan za zdravlje celog organizma. Voda pomaže u:
- regulisanju telesne temperature
- podržavanju probave
- smanjenju opterećenja bubrega i jetre kroz ispiranje otpadnih materija
- optimizaciji moždane funkcije
- simptomi dehidracije
Čak i blaga dehidracija od dva posto može uzrokovati:
- glavobolje
- vrtoglavice
- razdražljivost
- poteškoće sa koncentracijom
- umor
Teorije o važnosti ispijanja vode ujutro
Neki veruju da ispijanje vode odmah nakon buđenja pomaže u poboljšanju zdravlja, gubitku težine i donosi dodatne zdravstvene benefite. Ali, da li je to zaista neophodno?
Održavanje hidratacije tokom dana je ključno za celokupno zdravlje. Unos vode čim se probudite može pomoći da postignete dnevni unos tečnosti, ali nema čarobne količine vode koja je potrebna odmah nakon buđenja. Držanje flaše sa vodom na noćnom ormariću može biti podsetnik za hidrataciju i dobar početak dana.
Da li voda pomaže u gubitku kilograma?
Iako je voda važna za zdravlje, ona sama po sebi neće pomoći u gubitku kilograma ili detoksikaciji organizma. Nema dovoljno dokaza koji povezuju unos vode sa povećanim osećajem sitosti ili gubitkom težine.
Zaključak
Ispijanje čaše vode ujutro može biti koristan način da započnete dan i održavate hidrataciju. Međutim, ključ je u održavanju hidratacije tokom celog dana za optimalno zdravlje.
Voda je organizmu neophodnija više od hrane.
Voda gasi žeđ, reguliše telesnu temperaturu i održava vlažnost tkiva u telu. Zbog toga održavanje tela hidriranim pomaže da se zadrži optimalni nivo vlage u ovim osetljivim oblastima, kao i u krvi, kostima i mozgu. Pored toga štiti mozak i kičmenu moždinu.
Uklanja sve toksine iz organizma.
Odgovarajući unos vode omogućava telu da izlučuje otpad putem znojenja, mokrenja i defekacije. Voda pomaže bubrezima da uklanjaju otpad iz krvi i drži otvorenim krvne sudove koji vode do bubrega i tako ih filtrira. Voda je takođe važna za sprečavanje zatvora, ali, kako se napominje u istraživanjima, nema dokaza da će povećanje unosa tečnosti izlečiti zatvor.
Voda podstiče varenje.
Nakon što popijemo vodu, i tanko i debelo crevo upijaju vodu koja se kreće u krvotok i takođe se koristi za razgradnju hranljivih sastojaka. Kako naše debelo crevo upija vodu, stolica se iz tečne pretvara u čvrstu. Voda je takođe neophodna da nam pomogne u varenju rastvorljivih vlakana i uz pomoć vode vlakna se pretvaraju u gel i usporavaju varenje.
Hidrira
Ukoliko gubimo tečnost iz bilo kog od ovih razloga, važno je povećati njen unos kako bi organizam mogao da vrati prirodni nivo hidratacije u telu. Lekar može da preporuči i da pijemo više tečnosti kao pomoć u lečenju drugih zdravstvenih stanja, poput infekcija bešike i kamena u urinarnom traktu. Trudnice i dojilje mogu da se konsultuju sa svojim lekarom o unosu tečnosti jer njihovo telo koristiti više tečnosti nego obično, posebno ako doje.
Pomaže optimalnoj funkciji mozga
Da li ste se ikad osećali da vam sve sve muti pred očima? U takvim situacijama popijte malo vode. Naučnici ističu da je adekvatna ravnoteža elektrolita od vitalnog značaja za održavanje tela u optimalnom funkcionisanju. Nizak nivo elektrolita, kako navode, može da izazove probleme koji uključuju slabost mišića, umor i konfuziju.
Održava vaš kardiovaskularni sistem zdravim
Voda čini ogroman deo naše krvi. Na primer, plazma – bledožuti tečni deo krvi sastoji se od oko 90 procenata vode. Ako dehidriramo, krv postaje gušća, što može dovesti do neravnoteže minerala elektrolita koje sadrži (natrijum i kalijum, na primer). A ovi elektroliti su, kako kažu naučnici, neophodni za pravilno funkcionisanje mišića i srca. Dehidratacija takođe može dovesti do smanjenja zapremine krvi, a time i krvnog pritiska, tako da čovek može osetiti laganu vrtoglavicu ili drhtavicu dok stoji.
Voda može da pomogne da se „napuni“ stomak i ublaži osećaj gladi, posebno ako se pije pre obroka. Ovaj podatak potkrepljen je rezultatima studije objavljenoj u Clinical Nutrition Research. Takođe, rađene su studije koje pokazuju da osobe koje popiju više vode od preporučenih vrednosti, dnevno pojedu manje kalorija i manje zasićenih masti, šećera, natrijuma i holesterola.