"UZIMATE TO DA SE OPUSTITE, a time povećavate rizik od OPAKE BOLESTI!" Onkološka dijetetičarka predložila zdravije varijante od onih koje se često konzumiraju
Dr. Nikole takođe naglašava da zaslađivači ne povećavaju rizik od raka, suprotno nekim popularnim mitovima.
Onkološka dijetetičarka otkrila je koja vrsta hrane nikada nije na njenom jelovniku kada naručuje hranu "za poneti" jer je to deo njenog pristupa prevenciji raka.
Kada čujemo reč "rak", često pomislimo na najgore scenarije, posebno uz predviđanje "Cancer Research UK-a" da će se učestalost bolesti povećati za 55 posto u narednih 20 godina. Iako se često čini da je rak van naše kontrole, stručnjaci naglašavaju da to nije uvek samo pitanje "loše sreće".
Dr. Nikol, koja se specijalizovala za ishranu u prevenciji raka, deli savete o vrstama hrane i pića koje izbegava.
Na svom TikTok profilu "oncology.nutrition.rd", otkriva da potpuno izbegava sve vrste alkohola, uključujući crno vino, jer alkohol može povećati rizik od šest različitih vrsta raka zbog prisustva etanola.
Ona objašnjava: "Često vidim kako ljudi koriste alkohol kao sredstvo za smanjenje stresa, suočavanje sa emocijama ili zabavu. No, svaka konzumacija alkohola, bez obzira na količinu, povećava rizik od raka. Zato sam odlučila potpuno izbaciti alkohol iz svoje ishrane".
Uz alkohol, dr. Nikol upozorava na suhomesnate proizvode, popularan dodatak na pici, jer "prerađeno meso povećava rizik od raka debelog creva, čak i u malim količinama". Objašnjava da izbegava kobasice i ostalo prerađeno meso kao što su viršle, delikatesni narezi i prethodno kuvana mesa, jer svaka konzumacija ovih namirnica povećava rizik od raka.
Umesto toga, dr. Nikol preferira picu sa sirom, povrćem, piletinom ili domaće pripremljenom kobasicom. Preporučuje izbegavanje prekomerne konzumacije crvenog mesa, iako ono ne povećava rizik od raka u istoj meri kao alkohol i prerađeno meso.
"Preporučujem ograničenje crvenog mesa na 500 grama nedeljno, jer veća količina može povećati rizik od raka debelog creva", kaže.
Dr. Nikole takođe naglašava da zaslađivači ne povećavaju rizik od raka, suprotno nekim popularnim mitovima.