ZNATE LI ŠTA SADRŽI KONZERVA SARDINE? Lekar objasnio, evo šta unosite u organizam sa izuzetno malom količinom
Ukoliko ste se nekada kada ste u brzini potegli za konzerviranom hranom, između ostalog, sardinom, pitali koliko je to dobro za vaše zdravlje, evo odgovora.
Postoji hrana koja je u konzervi dobra, a i duže traje. Konzerviranje hranu održava svežom i jestivom, pogotovo onu koja je sklona razvoju raznih patogena, a u procesu konzerviranja namirnice prolaze i proces sterilizacije.
Nutricionista dr Džes Kording kaže da je, prema mišljenju struke, najzdravija konzervirana hrana su sardine, ali i druga konzervirana riba koja je pristupačan izvor proteina, ali i održiva i ne zahteva dugu pripremu ili kuvanje.
Kako objašnjava, primena konzervirane ribe u ishrani ima brojne zdravstvene prednosti.
"Konzervirane sardine obično imaju manje žive od mnogih drugih vrsta ribe i smatraju se jednim od najboljih izbora morske hrane, pogotovo ako vam sveža nije dostupna", rekla je dr Kording.
Kada jedemo sardine, dodaje dr Kording, unosimo veliku količinu proteina, vitamina D i protivupalnih omega-3 masnih kiselina, a maslinovo ulje daje mononezasićene masti zdrave za srce.
Stručnjaci preporučuju dve do tri porcije konzervirane ribe nedeljno, pomešano sa testeninom ili samostalno, a možete ih dodati i raznim salatama.
Jedna porcija sardine od oko 75 grama sadrži otprilike:
- 191 kalorija
- 22,7 grama proteina
- 10,5 grama masti
- 8,2 mikrograma vitamina B12
- 48,5 mikrograma selena
- 250 jedinica vitamina D
- 451 miligram fosfora
- 351 miligram kalcijuma
- 4,8 miligrama niacina
- 2,7 miligrama gvožđa
- 365 miligrama kalijuma
- 35,9 miligrama magnezijuma
- 0,2 miligrama bakra
- 1,9 miligrama vitamina E
- 0,2 miligrama vitamina B6
- 1,2 miligrama cinka
1. Obiluju Omega 3-masnim kiselinama
Sardine su jedan od najboljih prirodnih izvora esencijalnih omega-3 masnih kiselina na svetu. Sadrže i EPA i DHA, dve vrste esencijalnih masnih kiselina koje telo koristi za smanjenje upale, što rezultira poboljšanim zdravljem, boljom funkcijom mozga i manjim rizikom od hroničnih bolesti.
Studije pokazuju da konzumiranje hrane poput sardine koja je bogata omega-3 masnim kiselinama može pomoći u lečenju od poremećaja raspoloženja poput depresije i anksioznosti. Takođe, povoljno deluju na zdravlje srca, a dokazano je da snižavaju nivo holesterola i triglicerida.
2. Čuva zdravlje kostiju
Zbog velike količine kalcijuma, sardine mogu da vam pomognu da sačuvate zdravlje kostiju.
3. Čuva zdravlje tiroide žlezde
Selen i jod su u sinergiji i osnovni su sastav sardine. Selen je neophodan za dobar rad tiroidne žlezde.
4. Obezbeđuje telu dovoljnu količinu vitamina B12
Nedostatak vitamina B12 može izazvati simptome poput oštećenja nerava, oštećenja mentalne funkcije, poteškoće u snabdevanju ćelija kiseonikom i hronični umor. Redovnom konzumacijom sardine, nadomestićete nedostatak ovog vitamina koji je ključan za pravilno funkcionisanje celog organizma.
5. Smanjuje apetit
Vrlo hranjiva namirnica koja će vam obezbediti osećaj sitosti i do nekoliko sati.