Do zdravog potomstva uz zdrave navike
Lekari savetuju da majke, i pre i tokom trudnoće, treba da unose što više folne kiseline, kako bi imale zdrav plod i bezbrižnu trudnoću.
Trudnoća prosečno traje oko 40 gestacionih nedelja, a savremena medicina kao početak računa prvi dan poslednjeg menstrualnog ciklusa.
"Pre završetka trebalo bi da se stekne uvid u stanje reproduktivnog zdravlja žene, ranije medicinske probleme, upotrebu lekova i bolesti koje su potencijalno nasledne u porodici s obzirom na to da sve može uticati na započinjanje i ishod trudnoće", za "Blic" objašnjava dr Tomislav Stefanović, specijalista ginekologije i akušerstva u KBC Zemun.
Za buduću majku, vrlo su važni uslovi u kojima živi i radi. Opasni su izvori X-zraka, kao i raznorazne supstance kojima je izložena na "svežem" vazduhu. Potrebno je maksimalno izbegavati stresne situacije. Pušenje, konzumiranje alkohola, unošenje kofeina kao i naravno konzumiranje raznoraznih droga nikako nije dozvoljeno ako želite da sačuvate plod, ali i da vam dete bude zdravo.
Vrlo je važna fizička aktivnost, ali i briga o sopstvenoj telesnoj težini i dijetetskog režima ishrane. Obroci treba da budu zdravi, raznovrsni i bogati vitaminima, vlaknima, folnom kiselinom,...
Lekari savetuju žensku popuaciju da pre trudnoće, ali i tokom, unose ogromnu količinu folne kiseline, kako bi buduće majke imale bezbrižnu trudnoću. Ona smanjuje mogućnost za nastanak defekta neuralne cevi bebe, a folnu kiselinu možete pronaći u listovima spanaća, blitve, orasima, kvascu, svinjskoj, goveđoj i jagnjećoj jetri.
Trudnicama se savetuju redovne ultrazvučne kontrole u 16., 24., 28. i 32 nedelji, zajedno sa kontrolama krvne slike, mokraće i šećera u krvi.