До здравог потомства уз здраве навике
Лекари саветују да мајке, и пре и током трудноће, треба да уносе што више фолне киселине, како би имале здрав плод и безбрижну трудноћу.
Трудноћа просечно траје око 40 гестационих недеља, а савремена медицина као почетак рачуна први дан последњег менструалног циклуса.
"Пре завршетка требало би да се стекне увид у стање репродуктивног здравља жене, раније медицинске проблеме, употребу лекова и болести које су потенцијално наследне у породици с обзиром на то да све може утицати на започињање и исход трудноће", за "Блиц" објашњава др Томислав Стефановић, специјалиста гинекологије и акушерства у КБЦ Земун.
За будућу мајку, врло су важни услови у којима живи и ради. Опасни су извори X-zraka, као и разноразне супстанце којима је изложена на "свежем" ваздуху. Потребно је максимално избегавати стресне ситуације. Пушење, конзумирање алкохола, уношење кофеина као и наравно конзумирање разноразних дрога никако није дозвољено ако желите да сачувате плод, али и да вам дете буде здраво.
Врло је важна физичка активност, али и брига о сопственој телесној тежини и дијететског режима исхране. Оброци треба да буду здрави, разноврсни и богати витаминима, влакнима, фолном киселином,...
Лекари саветују женску попуацију да пре трудноће, али и током, уносе огромну количину фолне киселине, како би будуће мајке имале безбрижну трудноћу. Она смањује могућност за настанак дефекта неуралне цеви бебе, а фолну киселину можете пронаћи у листовима спанаћа, блитве, орасима, квасцу, свињској, говеђој и јагњећој јетри.
Трудницама се саветују редовне ултразвучне контроле у 16., 24., 28. и 32 недељи, заједно са контролама крвне слике, мокраће и шећера у крви.