Fitnes za decu koja NE VOLE sport - Kako ih motivisati? (FOTO)
Možete im pomoći, a evo i KAKO.
Timski sportovi mogu pomoći deci kod razvijanja samopouzdanja, koordinacije, kondicije, ali i naučiti ih kako da sarađuju sa drugom decom i odraslima.
ŠAH POD VODOM: Sinhrono plivanje - zašto je ovaj spoj umetnosti i sporta odličan za dete (FOTO)
Međutim, neka deca, iz mnogo razloga, nisu zainteresovana za sport ili im ne sport baš i ne ide od ruke, i na direktan ili indirektan način će reći roditeljima da prosto ne vole sport. Šta onda?
Zašto neka deca ne vole timske sportove?
Ne mora svako dete da se priključi timskom igranju. Uz spektar drugih aktivnosti, ono može biti itekako zdravo i u formi. Međutim, svakako je dobro da roditelji saznaju zašto njihovo dete nije zainteresovano. Razgovorom mogu doći i do nekih dubljih problema, koji su izvor nezainteresovanosti ili im mogu pomoći da ih usmere na neke druge aktivnosti.
Deca tek od 6. ili 7. godine razvijaju dovoljnu fizičku snagu, mogućnost održavanja pažnje, kao i sposobnosti da dobro razumeju pravila sporta, da bi učestvovali u igri.
OVOG LETA NEMA IZGOVORA: Besplatno plivanje, jahanje, iznajmljivanje rolera i mnoge druge aktivnosti
Međutim, deci koja nemaju dovoljno prakse za određeni sport, treba period prilagođavanja da bi savladali veštine potrebne za, recimo, fudbal ili košarku.
Višestruki pokušaji i neuspesi, naročito tokom utakmice, mogu biti veoma stresni za dete i učiniti ih nervoznim i nesigurnim.
NAUČITE DA PADNETE, ALI I DA USTANETE: Skejtbording je dobar izbor za razvoj vaše dece!
Šta možete da uradite?
Vežbajte sa vašim detetom kod kuće. Nije bitno da li je to košarka, trčanje, dobacivanje loptom, učinite da vaše dete razvija veštine i kondiciju u sigurnom okruženju, bez mogućnosti osude od njegovih vršnjaka. Pritom, dobijate i kvalitetno vreme provedeno sa vašim sinom ili ćerkom.
Nervoza zbog javnog nastupa
Za decu koja nisu prirodni, rođeni sportisti ili su pomalo stidljiva, može im biti izuzetno stresno da budu u timu. Onima koji imaju manje samopouzdanja, velika briga može biti mogućnost da iznevere svoje roditelje, članove tima ili trenere.
Šta možete da uradite?
Imajte realna očekivanja od svog deteta. Ne dobija svako dete olimpijsku medalju. Stavite mu do znanja da je cilj igra, zdravlje i kondicija. Ukoliko se trener ili ostatak tima ne slaže sa tim, onda je možda vreme da prebacite vaše dete na neki drugi sport ili u neki drugi tim.
I dalje u potrazi za odgovarajućim sportom
Neka deca jednostavno nisu našla sport koji odgovara njihovim sposobnostima. Neka deca koja nemaju dobru koordinaciju očiju i ruku možda nisu dobra za košarku, ali bi možda bili odlični plivači, trkači ili biciklisti. Individualni sport može biti i privlačniji određenoj deci, koja više vole da sama postižu rezultate i treniraju.
Šta možete da uradite?
Budite otvoreni za različite izbore koje vaše dete predlaže. To može biti teško ukoliko je, recimo, jedan roditelj voleo košarku i želi da nastavi tu tradiciju. Međutim, istraživanjem drugih opcija, pružate šansu vašem detetu da se bavi nečim u čemu će zaista uživati i napredovati.
VANJA GRBIĆ: Odbojka me je naučila da se borim i NIKADA NE ODUSTAJEM!
Druge barijere
Različita deca sazrevaju u različitom dobu, tako da se među vršnjacima mogu pronaći deca različite visine, težine i atletskih sposobnosti. Ukoliko se neko u grupi izdvaja, jer je niži od ostalih ili slabiji, može imati veliki strah i manjak samopouzdanja, kada je reč o takmičenju sa vršnjacima.
Takođe mogu imati i strah od povreda ili od toga da ne mogu da isprate ritam drugih članova tima. Na primer, deca koja imaju problema sa viškom kilograma će se teže odlučiti za sport.
Šta možete da uradite?
Ozbiljno i prostudirajte sposobnosti, snagu i temperament vašeg deteta i pronađite aktivnost, za koju mislite da će mu odgovarati. Neka deca se plaše lopte, stoga neće biti zainteresovana za odbojku ili fudbal, ali će možda uživati u trčanju. Ukoliko dete ima problem sa viškom kilograma, neće imati dovoljno snage za trčanje, ali će možda zavoleti plivanje. Dete koje nema visinu za košarku će se možda odlično snaći u gimnastici ili rvanju.
KREIRAJ SVOJ STIL: Hiperaktivnost dece nije loša stvar, treba samo da se usmeri! Učite ih da plešu!
Takođe, imajte na umu da neka deca više vole individualne od timskih sportova. Cilj je da sprečimo frustraciju kod njih i želju da odustanu.
Ukoliko ste puni razumevanja i podrške, stvorićete sigurno okruženje u kojem će vaše dete moći da postiže uspehe u kojoj god aktivnosti da učestvuje.
Fitnes izvan timskih sportova
Čak i deca koju su tvrdila da ne vole timske sportove, mogu da ih zavole sa vremenom, kako im se veštine razvijaju ili ukoliko se pronađe odgovarajući sport. Međutim, ako je vaše dete nezainteresovano za timske igre, postoje raznovrsne individualne, fizičke aktivnosti kojima može da se bavi sat vremena dnevno, koliko je preporučeno.
Slobodna igra može biti veoma bitna za decu koja ne vole timske sportove. Ona uključuje slobodno gađanje na koš, vožnja bicikla, preskakanje kanapa itd.
POKRENIMO SE: Novac nije izgovor - u Beogradu možemo na BESPLATNO plivanje i mnoge druge aktivnosti
Postoji takođe i veliki broj individualnih sportova i organizovanih aktivnosti u kojima može uživati:
- Plivanje, jahanje konja, časovi plesa, vožnja skejtborda, planinarenje, golf, tenis, gimnastika, borilačke veštine, joga, ultimativni frizbi, trčanje.
Roditelji bi trebalo da budu izuzetno strpljivi, kada je odabir sporta za njihovo dete u pitanju. Neretko će imati nekoliko pokušaja, dok ne pronađe odgovarajući. Međutim, sav taj trud, podrška i strpljenje se isplati, kada se vaše dete pronađe u nekoj aktivnosti u kojoj će uživati i koja će mu pomoći da razvija sposobnosti i veštine koje su mu potrebne za ceo život.
ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život
Sa željom da se nezdrave navike iskorene, portal SrbijaDanas.com pokrenuo je kampanju ''ZDRAVO, ZDRAVLJE! Pokreni se, produži život'', koja će trajati šest meseci i kroz različite sadržaje u vezi sa zdravim navikama, sportom i ishranom imati jedan cilj – da u Srbiji rastu zdrava deca.
Kroz istraživanja i teme koje se iz različitih uglova bave zdravljem predstavljaćemo načine da dete ostane zdravo, kako da se pravilno hrani i načine da se fizički aktivira i zavoli sport.
Naša misija će biti da promenimo poraznu statistiku i sprečimo razvijanje temelja za nastanak teških bolesti koje loša ishrana i fizička neaktivnost uzrokuju, ali i da ukažemo na povoljan uticaj dobrih navika na mentalno zdravlje.