Hormon vezivanja odgovoran za laganje?
Oksitocin, takozvani “ljubavni“ hormon, koji podstiče vezivanje, takođe utiče na laganje u korist grupe za koju smo vezani, prema novim istraživanjima objavljenim u “Proceedings of the National Academy of Science“.
Oksitocin se proizvodi u hipotalamusu i istovremeno funkcioniše kao hormon i neurotransmiter. Istraživanja su pokazala da ima važnu ulogu u povezivanju parova i vezi između majke i deteta, a takođe utiče i na impuls društvenosti.
Uopšte, kod osoba sa višim nivoom oksitocina, viši je stepen empatije i poverenja, a smanjen nivo socijalne anksioznosti.
Oksitocin stimuliše i agresiju, u slučaju potrebe za samoodbranom.
Eksperiment
Istraživači sa Ben Gurion univerziteta u Izraelu, u saradnji sa Univerzitetom u Amsterdamu, fokusirali su se na ispitivanje etičko donošenje odluka. Međutim, u pogledu bioloških objašnjenja za laganje, postoji veoma malo naučnih podataka.
Kako bi ispitali ovu temu, istraživači su sproveli eksperiment u kome je učestvovala grupa od 60 muškaraca. Bili su podeljeni u tri grupe, neki od ispitanika su primli doze oksitocina, a ostali placebo.
Grupe su imale zadatak da predvide rezultat 10 bacanja novčića. Ukoliko ispitanik pogodi rezultat, njegov tim zarađuje novac, koji će međusobno podeliti.
Fokus nije bio na objektivnom procenjivanju ispitanika, već na ličnom izveštaju o tome da li je njihova pretpostavka bila tačna ili ne.
Rezultati
Pokazalo se da su ispitanici koji su uzimali oksitocin bili skloniji laganju o svojim rezultatima.
U kontrolnoj grupi 23% ispitanika je tvrdilo da je pogodilo rezultat bacanja novčića, a u grupi koja je primala oksitocin čak 53%.
Statistička verovatnoća da osoba tačno predvidi ishod od oko desetak bacanja novčića iznosi oko 1%, prema rečima doktora Šalvija, koji je učestvovao u istraživanju. Prema tome, verovatnoća da čak 53% ispitanika tačno predvidi rezultat, ekstremno je neverovatna, kako on navodi. Dakle, pokazalo se da je oksitocinska grupa bila dvaput sklonija laganju od placebo ispitanika.
S obzirom da ovaj hormon utiče na vezivanje, da li su ispitanici sa oksitocinom zapravo lagali u svrhu dobrobiti svog tima?
Prema rečima doktora Šalvija, rezultati istraživanja predlažu da su ljudi skloni zaobilaženju pravila kako bi pomogli bliskim osobama. On smatra da ova otkrića pokazuju da su moralne odluke ukorenjene u neurobiološkom sastavu, a da oksitocin utiče na promene u ličnom donošenju odluka u korist interesa grupe.
(izvor: medicalnewstoday.com)