Lekari su KONAČNO uspeli da pronađu lek za MULTIPLE SKLEROZU! Evo o čemu je reč
Na tržištu se očekuje tek 2017. godine.
Multiple skleroza (MS) je hronična bolest kod koje imuni sistem napada nervne završetke, a njegovi simptomi dođu pa se posle nekog vremena vrate. U samo 10 do 15 odsto slučajeva, multiple skleroza je progresivna, što se smatra gorom varijantom jer se javlja u kasnijem periodu života i simptomi se iznova pogoršavaju. Drugi i učestaliji vid MS je relapsna.
Tretman za njeno lečenje ne postoji, iako se nauka konstantno trudi. U septembru je farmaceutska kompanija “Hoffmann-La Roche” objavila pozitivne rezultate testiranja tri velika klinička eksperimenta na "ocrelizumab", lek u injekciji sa antitelima koja deluju na B limfocite, za progresivnu i za relapsno-remitentnu multiplu sklerozu.
Ustanovili su da je lek mnogo efikasniji nego interferon beta-1a (Rebif), koji se koristio do sada, i da je znatno usporio simptome progresivne multiple skleroze u 12 nedelja dugom kliničkom testiranju. Lek bi do 2017. mogao biti u upotrebi.
Lek neverovatno dobro deluje na relapsno-remitentnu MS, a ovo je prvi put da su značajni pomaci postignuti i kod progresivnog oblika bolesti, kaže Stephan Hauser, neurolog sa “University of California” koji učestvuje u testiranju.
Činjenica da lek ocrelizumab deluje kod svih vrsta MS za naučnike je veliko otkriće, jer pokušavaju da shvate šta uzrokuje bolest i zašto se upala relapsnog oblika MS kod nekih pacijenata pretvara u progresivnu degeneraciju.
Rezultati leka pokazuju da su upala i degenerativne komponente MS povezane. Ostaje sada pitanje, ako lek počne da se daje dovoljno rano, mogu li se pacijenti sa relapsno-remitentnom MS zaštititi od razvijanja progresivniog stanja kasnije. Kompanija planira da zatraži dopuštenje kod FDA da lekom testiraju obe vrste bolesti već početkom 2016, pa bi se lek mogao naći u upotrebi 2017. godine.
Ako vas zanima od koje bolesti na svakih sat vremena u Srbiji umre po jedna osoba, saznajte OVDE.
Nedavno je otkriven lek koji će možda moći da leči Parkinsonovu bolest, a o čemu je reč više OVDE.