Лекари су КОНАЧНО успели да пронађу лек за МУЛТИПЛЕ СКЛЕРОЗУ! Ево о чему је реч
На тржишту се очекује тек 2017. године.
Мултипле склероза (МС) је хронична болест код које имуни систем напада нервне завршетке, а његови симптоми дођу па се после неког времена врате. У само 10 до 15 одсто случајева, мултипле склероза је прогресивна, што се сматра гором варијантом јер се јавља у каснијем периоду живота и симптоми се изнова погоршавају. Други и учесталији вид МС је релапсна.
Третман за њено лечење не постоји, иако се наука константно труди. У септембру је фармацеутска компанија “Hoffmann-La Roche” објавила позитивне резултате тестирања три велика клиничка експеримента на "оцрелизумаб", лек у инјекцији са антителима која делују на Б лимфоците, за прогресивну и за релапсно-ремитентну мултиплу склерозу.
Установили су да је лек много ефикаснији него интерферон бета-1а (Ребиф), који се користио до сада, и да је знатно успорио симптоме прогресивне мултипле склерозе у 12 недеља дугом клиничком тестирању. Лек би до 2017. могао бити у употреби.
Лек невероватно добро делује на релапсно-ремитентну МС, а ово је први пут да су значајни помаци постигнути и код прогресивног облика болести, каже Степхан Хаусер, неуролог са “University оф Цалифорниа” који учествује у тестирању.
Чињеница да лек оцрелизумаб делује код свих врста МС за научнике је велико откриће, јер покушавају да схвате шта узрокује болест и зашто се упала релапсног облика МС код неких пацијената претвара у прогресивну дегенерацију.
Резултати лека показују да су упала и дегенеративне компоненте МС повезане. Остаје сада питање, ако лек почне да се даје довољно рано, могу ли се пацијенти са релапсно-ремитентном МС заштитити од развијања прогресивниог стања касније. Компанија планира да затражи допуштење код ФДА да леком тестирају обе врсте болести већ почетком 2016, па би се лек могао наћи у употреби 2017. године.
Ако вас занима од које болести на сваких сат времена у Србији умре по једна особа, сазнајте ОВДЕ.
Недавно је откривен лек који ће можда моћи да лечи Паркинсонову болест, а о чему је реч више ОВДЕ.