Mali ugriz – veliki problem
Sa dolaskom toplijih dana raste i opasnost od uboda krpelja.
Krpelji su paraziti koji se hrane krvlju, kako toplokrvnih životinja tako i ljudskom. Naročito su aktivni u proleće, rano leto i jesen. Nastanjuju prizemne grančice i lišće kao i grmlje visine do jednog metra. Ukoliko boravite ili se krećete po ovakvom terenu, može da se zakači na odeću i traži odgovarajuće mesto na telu odakle će uzimati krv. Uglavnom su to struk, genitalna regija i noge, a kod dece i koža glave.
Krpelji mogu da prenesu mnogo zaraznih bolesti. Međutim, istraživanja su pokazala da zaraženi krpelj, tek u malom procentu slučajeva, uspe da zarazi osobu u prvih 10 sati, prenosi zena.hr. Iz tog razloga ga je potrebno što pre ukloniti. Za izvlačenje koristite pincetu koju ste prethodno dezinfikovali alkoholom. Uhvatite ga za donji deo trupa, što bliže koži, bez prethodnog premazivanja i omamljivanja alkoholom. Nakon uklanjanja krpelja, ubodno mesto i ruke treba oprati sapunom i vodom, prosušiti i dezinfikovati. Ako iz nekog razloga ne možete ili ne želite sami ovo da uradite, obavezno se što pre javite lekaru.
Nakon jedne do tri nedelje nakon uboda, moguće je da se jave simptomi slični gripu (bolovi u zglobovima i mišićima, vrućina, opšta slabost), ali i glavobolje, vrtoglavice i mučnine. Promena na koži je u obliku crvenila sa bledoćom u sredini. Podrazumeva se da ćete se, u slučaju pojave tih simptoma, obratiti lekaru.