Мали угриз – велики проблем
Са доласком топлијих дана расте и опасност од убода крпеља.
Крпељи су паразити који се хране крвљу, како топлокрвних животиња тако и људском. Нарочито су активни у пролеће, рано лето и јесен. Настањују приземне гранчице и лишће као и грмље висине до једног метра. Уколико боравите или се крећете по оваквом терену, може да се закачи на одећу и тражи одговарајуће место на телу одакле ће узимати крв. Углавном су то струк, генитална регија и ноге, а код деце и кожа главе.
Крпељи могу да пренесу много заразних болести. Међутим, истраживања су показала да заражени крпељ, тек у малом проценту случајева, успе да зарази особу у првих 10 сати, преноси зена.хр. Из тог разлога га је потребно што пре уклонити. За извлачење користите пинцету коју сте претходно дезинфиковали алкохолом. Ухватите га за доњи део трупа, што ближе кожи, без претходног премазивања и омамљивања алкохолом. Након уклањања крпеља, убодно место и руке треба опрати сапуном и водом, просушити и дезинфиковати. Ако из неког разлога не можете или не желите сами ово да урадите, обавезно се што пре јавите лекару.
Након једне до три недеље након убода, могуће је да се јаве симптоми слични грипу (болови у зглобовима и мишићима, врућина, општа слабост), али и главобоље, вртоглавице и мучнине. Промена на кожи је у облику црвенила са бледоћом у средини. Подразумева се да ћете се, у случају појаве тих симптома, обратити лекару.