Šta jesti za večeru, a da se ne "lepi" za stomak?
Ne morate da obraćate pažnju kada ćete jesti. Bitno je da ono što pojedete ne prelazi dozvoljenu kalorijsku kvotu - 2.500.
Standardni scenario svake večeri izgleda ovako: Jeli ste oko 20h, ali posle sat vremena vi biste se vratili u kuhinju. Ali svakog dana odlučujete kako ćete od sutra biti karakter i nećete pokleknuti za novim prehrambenim izazovima.
Odavno se traga za odgovorom na pitanje da li je bolje otići na spavanje sit ili glad. Nutricionisti Stefani Klark i Vilov Džeroš objašnjavaju da ta tema nije crno-bela, jer sve to zavisi od vaših ličnih navika i zdravih ciljeva. Pitate se kako da sprečite glad koji se javlja tokom noći, a da pritom mršavite.
Nutricionisti objašnjavaju da vam konzumiranje hrane kasno uveče neće dodati koji kilogram viška, jer dokle god ono ne prelazi vaše potrebne kalorije za ceo dan, to neće uticati na vagu.
Međutim, ova informacija vam ne daje zeleno svetlo da pojedete čitavu teglu Eurokrema pred spavanje. Ne želite da jedete jer će vas loša probava i nelagodnost u stomačnom predelu proganjati čitavu noć, ili ćete ujutro toliko biti siti da ćete preskočiti doručak, a on je najbitniji deo prehrane. Isto tako, ne želite da odete gladni na spavanje, jer postoji mogućnost da od nje nećete moći da zaspite.
Rešenje je obilna, a ne lagana večera, koja mora sadržiti proteine, ugljene hidrate, zdravih masti i mnogo povrća, koji će vam osećaj sitosti produžiti. Bitno je samo da vam kalorijska kvota za taj dan bude ispunjena – do 2.500 kalorija.